دوشنبه 4 بهمن 1400

مصاحبه با مهندس مختار عبدالکریمی

فاطمه سلحشور

س: لطفاً خودتان را معرفی نمایید:

 اینجانب مختار عبدالکریمی صاحب و مدیر گلکده مارانتا واقع در شهرستان رامسر از دوران کودکی عاشق گل و گیاه و عضو کوچکی از دوستداران و مدافعان طبیعت و محیط زیست بوده و هستم.
آفریننده زیبایی‌ها مرا در زیباترین مکان دنیا آفریده است و مسوولیت بزرگی بر عهده خود می‌بینم که این مکان و همه مکان‌های دنیا را به اندازه توانایی‌هایی که دارم زیبا و زیباتر به نسل بعدی بسپارم. بنده بر حسب عشق و علاقه و تلاش وافر و مداوم و احساس خستگی‌ناپذیری به تولید و پرورش، ابتکار و نوآوری در طول 50 سال در سطح زیر کشتی به و سعت یکصد و بیست هزار متر مربع مشغول به فعالیت می‌باشم. لازمه هر کاری عشق است و وقتی عشق است، کار تفریح است و نتیجه مطلوب حاصل می‌شود. بنابراین این مجموعه با تنوع بیش از سه هزار گونه و زیرگونه گل و گیاه، نهال میوه‌های ایرانی و خارجی گرمسیری و سردسیری، درختان تنومند، درختچه‌ها، بوته‌ها ،انواع پیازی‌ها ریزومی‌ها و گیاهان پوششی،گیاهان دارویی، انواع چمن‌ها، همچون بانک ژنتیک گیاهی کلیه نیازهای داخلی و خارجی تحت پوشش خود قرار می‌دهد. همچنین این مجموعه بستری برای آموختن را آماده نموده است که هر ساله در خدمت اساتید، دانشجویان، و مراکز تحقیقاتی و علمی در سطح کشور و خارج از کشور می‌باشد که عاشقانه تجربیات و علم خود را در این زمینه به صورت رایگان ارائه می‌دهد و این امر زیباترین لحظه‌های زندگی مرا ثبت می‌کند و انرژی را چندین برابر می‌کند.

شیوه‌های خلاقانه و نوآوری‌های بنده در این حرفه:

اینجانب بیش از 32 سال پیش دویست گونه گیاه یرای اولین بار از طریق پیوند ابداع نمودم که این گونه‌ها نسبت به همتایان خودشان زیباتر، مقاوم‌تر به سرما و گرما، مقاوم نسبت به خاک و آب لب‌شور، قابل استفاده در داخل چمن و دور برکه‌ها، باکس‌ها ، آبشارها، باغ‌های ژاپنی(راک گاردن) هستند و بسیار خوش درخشیدند. نمونه‌ای از این
گونه‌ها عبارتند از: الگنوس، ابلق طلایی و سفید بر پایه آریوزیا، شمشادهای مینیاتوری روی پایه شمشادهای بسیار مقاوم درختی، انواع سوزنی برگهای منیاتوری کند رشد روی پایه‌های بسیار مقاوم درختی، انواع کتناستر مجنون همیشه سبز روی پایه‌های مقاوم، بلبرسهای منیاتوری ژاپونیکا بر روی پایه‌های بسیار مقاوم برای اولین بار در دنیا و......
بنده بر حسب تجربه و علم متوجه شدم یکی از نیازهای مهم گیاه خاک مطلوب است و هر گیاه خاک متناسب به خودش را می‌طلبد اما به دلیل نبودن تنوع خاک‌های موجود در منطقه و هزینه‌های گزاف نوع خارجی، این ایده در من پدبدار شد که بر حسب امکانات موجود منطقه و بهینه سازی از این امکانات بتوانم خاک‌های بسیار مطلوب و متناسب با هر گیاه را ابداع نمایم. به علت اینکه در شمال ایران برنج‌کاری، چای‌کاری و
بادام‌کاری مرسوم بوده و چلتوک برنج، ضایعات چای، ضایعات بادام که جز ضایعات و مواد دور ریختنی به حساب می‌آمد و هر ساله سوزاندن این ضایعات موجب آلودگی محیط زیست و افزایش بیماری‌های ریوی در شمال کشور می‌شد. بنده برای اولین بار این ضایعات را به نفع طبیعت و گیاه استفاده نمودم بدین صورت که آنها را به کمپوست تبدیل نموده و به خاک‌های موجود اضافه نمودم. این امر موجب سبک شدن خاک و زهکش خوبی برای باکس‌ها و گلدان‌ها و حمل و نقل آسانتر شد. این محصول سبب شد خاک مورد نیاز هر گیاه را به تناسب ترکیبات تامین نماییم .همچنین برای صرفه جویی در استفاده از قارچ کش‌ها که موجب افزایش هزینه می‌شد، به شیوه جدیدی فکر کردم: اضافه کردن مقدار کمی ازخرده‌های زغال و پودر استخوان (موجب استحام ساقه‌های می‌شود) و دیگر موادهای لازمه در دسترس توانستم یک خاک مطلوب و متناسب با نوع گیاه ابداع نمایم.


 

چند هکتار زمین داریدو روش ابیاری از چه طریقی هست؟

 در حیطه آبیاری، سیستم آبیاری قطره‌ای و مهپاش و بارانی را در باغ‌های خود به صورت مکانیزه تامین نمودم. در حیطه حمل و نقل گیاهان به دلیل موجود نبودن باکس‌های بزرگ برای حمل و جابه‌جایی گیاه‌های بزرگ، جعبه‌های چوبی در سایزهای مختلف، شکل‌های مختلف، ابداع نمودم. این جعبه‌های چوبی نسبت به گلدان‌های دیگر امتیازات وافری دارد که عبارتند از: حمل و نقل آسان، کاشت آسان، طبیعی و ارگانیک که بعد از مدتی جذب گیاه می شود و دوستدار طبیعت است.
با توجه به سفرهایی که در مناطق سردسیر و گرمسیر اکثر نقاط کشور و خارج از کشور داشتم متوجه شدم که نقاط گرمسیری کشورم نسبت به نقاط گرمسیر جهان از لحاظ تنوع و پوشش گیاهی بسیاز ضعیف و نا مطلوب و به صورت بیابانی می‌باشند با وجود آنکه امکانات ضروری برای رشد گیاه را داشتند (آب، خاک، نور). اما در نشستی که با ایستگاه تحقیقات کشاورزی منطقه کیش داشتم این مشکلات را عنوان کردند که به علت دمای بالای هوا و داغی آب نمی‌توان گیاهان را آبیاری نمود، همچنین به علت شوری آب و خاک گیاه رشد نمی‌کند و از بین می‌رود. بنده را ه حل‌هایی را برای اولین بار در ایران به آنها ارائه دادم که عبارتند از: ایجاد آب انبارهای زیرزمینی به نام منبع آب شیرین، جهت جلوگیری از گرم شدن آب، بعد از ایزوله کردن، یک متر روی آب انبار را با خاک‌های موجود سرند شده پوشش دادیم و گیاهان گرمسیری که بالای چهار متر ارتفاع داشتند و دارای سایه انداز مناسب بودند با خاک ابداعی خود بر روی این سطح کاشته شدند و خود این امر موجب خنک شدن آب شد. این امر آبیاری شبانه‌روزی را تأمین می‌تمود. همچنین از طریق فیلترهای استاندارد بین‌المللی شوری آب گرفته شد و این مشکل نیز حل شد. و به تدریج درختان نیز خودشانه وسیله آبیاری شیرین خاک لب شور را احیا می‌کنند و به آن شرایط تطبیق می‌کنند. این ابتکارات موجب شد که کشورهای همسایه همچون دبی از بنده دعوت به همکاری نمودند.

بنده به عنوان اولین صادر کننده گل و گیاه به کشورهای آسیا میانه بودم و چون با شرایط جغرافیایی آن منطقه کاملا آشنایی داشتم بر اساس آن به صادرات می‌پرداختم و این امرموجب شد گیاهان را بدون تلفات صادر کنیم. رضایت خریداران به علت قیمت مناسب و کیفیت بالا و حمل و نقل آسان سبب شد کشور ایران را به عنوان صادرکننده گل و گیاه معرفی نمایم. 

در مورد صادرات به علت وجود شرایط اقلیمی مناسب و داشتن مردم عاشق پیشه سرمایه‌ای است ارزشمند که با هدایت و حمایت از آن می‌توان کشور عزیزمان را به گلستانی بزرگ تبدیل نمود و با ارزآوری از این طرق به سوی خودکفایی گام برداشت زیرا ایران مخصوصا شمال ایران در زمیته پرورش گل و گیاه دارای استعدادی فراتر از کشور هلند است. اما متاسفانه به علت تحریمات و کم توجهی این راه که فراتر از کشور هلند حرفی برای گفتن داشته باشیم، بسته شد. در نکته پایانی عقیده دارم گل لطیف است و زودرنج و اگر لحظه‌ای در مراقبت از آن و آماده‌سازی بستر آن غفلت کنی، همکلام گل شدن آرزویی است محال.