دوشنبه 4 بهمن 1400

مصاحبه با یکی از تولیدکنندگان ارکیده در شمال کشور

فاطمه سلحشور

لطفاً خودتان را معرفی نمایید:

 غلامرضا گلزاری دهنو، اهل مازندران و 56 ساله هستم. بالغ بر سی سال است که به تولید گل و گیاهان زینتی مشغولم و نسل سوم از باغبانان در خانواده به شمار می‌آیم. در طی این سال‌ها، عرصه‌های مختلف باغبانی و حتی شغل اصلی خانواده، یعنی احداث فضای سبز را تجربه کرده‌ام و در کشورهای روسیه، قزاقستان و آذربایجان اجرا داشته‌ام. حاصل آن تجارتی است که در طی دروس دانشگاهی و کتب در دست انتشار در اختیار نسل جوان قرار می‌دهم. هم اکنون نیز در شهرستان نوشهر، روستای هلستان به کار تولید گل‌های ارکیده سیمبیدیوم، آنتوریوم، استرلیتزیا و ... مشغول هستم.

آیا رشته تحصیلی شما کشاورزی است؟

 بله. من پس از انقلاب فرهنگی رشته شیمی را می‌خواندم رها کرده و رشته مورد علاقه‌ام، کشاورزی و به طور اختصاصی گل و گیاهان زینتی را در پیش گرفتم و تمامی مقاطع از کاردانی تا دکتری تخصصی را همراه با کار اقتصادی مرتبط با گرایش گل و گیاهان زینتی گذرانده‌ام و هم اکنون در حال گذراندن پایان‌نامه در دانشگاه علوم و تحقیقات تهران می‌باشم. به بیان دیگر من خلاف جهت بسیاری، از مزرعه به دانشگاه راه یافتم.

در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید، چند هکتار زمین دارید و روش آبیاری از چه طریقی است؟

 فعالیت تولیدی من بصورت مشارکتی است و فضایی حدود 6000 مترمربع را در بر می‌گیرد. در تولید ارکیده و آنتوریوم کشت بصورت هیدروپونیک است و در مورد استرلتیزیا کشت خاکی است و توسط میکروجت آبیاری می‌شود. خط تولید اختصاصی من ارکید سیمبیدیوم است و سال‌هاست روی بستر کشت، تغذیه، آفات و بیماری‌ها و به خصوص در مورد القاء گل در سال‌های اخیر کار و تحقیق می‌کنم. کشت‌های غیر از ارکیده را تجربه کرده‌ام و به جرات ‌می توانم بگویم که اولین تولید کننده تجاری آلسترومریا و لیکوریس در ایران من و مجموعه تلاشگران همکارم بوده‌ایم. در عرصه تولید گیاهان آپارتمانی و گیاهان محوطه و پیازی نیز دارای تجارب مفیدی هستم.

الگوی شما از اینکه خواستید به این عرصه وارد شوید چه کسی یا کسانی بودند و از چه طریقی وارد این حرفه شدید؟

 شغل پرورش گل و همدمی با طبیعت، میراث خانوادگی من است. پدربزرگم در احداث باغات چای و مرکبات و پدرم نیز در ارائه طرح‌های نوین فضای سبز در منطقه شهره بوده‌اند. من نیز بر حسب نیاز به کار و تمایلات شخصی راه آنان را در پیش گرفتم. تاثیرگذارترین خصیصه اینجانب، نوآوری و رغبت به یادگرفتن مطالب جدید بوده و هست. در سال 1364 با ازدواج و پس از آن تولد دخترم کار تولید را بصورت جدی آغاز کردم. در ابتدا گیاهان آپارتمانی و سپس تولید گل‌های شاخه بریده را در پیش گرفتم.

میزان سرمایه گذاری اولیه شما در این راه چقدر بوده و آیا از نتایج کار و تلاش خود راضی هستید؟

 کار را با زمین استیجاری و سرمایه کم آغاز کردم و به تدریج با توسعه آن و دریافت وام بانکی به مبلغ چهل میلیون تومان به ابعاد بزرگتر رسیدم. باغبانی می‌گفت: این شغل اگر نان ندارد ولی آب دارد، چون مدام با شلنگ مشغول آبیاری هستی. من از شغلم راضی هستم زیرا صرف انتفاع مادی دارای روح و خلاقیت است. فصل‌ها هر کدام در گل کاری مفهوم خاصی دارند و هرگز به هم شبیه نیستند. نیروی مثبت گیاه روح انسان را نوازش می‌دهد و آرزو می‌کنید که همیشه در تولید باشید و به بازار فکر نکنید. اما بازار گوشه سخت و انتهای کار ماست و ناگهان روحت احساس سنگینی می‌کند چون گاهی با افراد و ادبیاتی روبرو میشوید که زبان طبیعت و گل نیستند. اما چاره‌ای نیست و باید این خوان آخر را پشت سر گذاشت تا تولید و حیات گل استمرار یابد.

شرایط اقتصادی کشور و وجود تحریم ها، تاثیری در کسب و کار شما داشته است؟

 تحریم‌ها علیرغم ایجاد اعتماد به نفس و حس باور داشتن توان داخلی، برای ما که توان تولید چند برابر مصرف داخلی را داریم، موجب انباشت تولید و آسیب به ساختار تولید شده است. بازار جهانی گل، دارای قواعد بسیار محکم و جدی است و از حضور ناگهانی و خروج غیر منتظره روی‌گردان است. ما نیاز به ثبات در همه عرصه‌ها، تدوین افق‌های تولید و تعامل با جامعه جهانی داریم. عضویت سریع در "واحد بین‌المللی حفاظت از ارقام و گیاهان جدید" (International Union for the Protection of New Varieties of Plants:UPOV) اجتناب‌ناپذیر است. وضعیت موجود حتی دلالان بازار سنتی را هم اقناع نمی‌کند. نیروهای جوان و تحصیل کرده علاقمند به فعالیت در این بخش در منطقه ما بی‌نظیرند.

چه بخشی از کارتان بیشتر برایتان لذت‌بخش است؟

 من کارم را با عشق آغاز کرده‌ام. تماشای جوانه‌ها، رشد و گلدهی و تاثیر آنچه که من انجام داد‌ه ام، آبیاری، تغذیه و غیره، همه به زندگی من مفهوم می‌بخشد. کار کردن در خصوص ارقام جدید-گل و به ویژه گیاهانی که بار اول کار با آنها را تجربه می‌کنم، برایم بسیار لذت‌بخش است.


هر گلی نو که در چمن آید ما به عشقش هزار دستانیم

 

تا به حال شکست خورده‌اید؟ چه راه‌های خلاقانه‌ای را امتحان کرده‌اید که تضمین کننده سلامت و پیشرفت کارتان باشد؟

 بله. من به دفعات شکست را تجربه کرده‌ام اما هیچگاه از پا ننشسته‌ام و تلاشم را دو چندان کرده‌ام. خدا را شکر آنقدر موفقیت کسب کرده‌ام که شکست را جزیی از دیروز و پیروزی را جزیی از آینده روشن خود بدانم. اما اگر نقادانه به این شکست‌ها بنگرم، علت اصلی بروز آنها را ضعف دانش مدیریتی خواهم دانست و این نیز نیازمند فرصت بیشتری است که جایگاهش اینجا نیست.

درحال حاضر مهمترین مشکل/دغدغه‌ای که در کسب و کارتان با آن درگیر هستید، چیست؟

 مشکلات تولید در اکثر مناطق ایران کمابیش مشابهند. در بیشتر آنها، عوارض بجای مانده از دو دهه گذشته و بانک سالاری کاملا مشهود است. این مشکلات بتدریج قابل حل هستند و سعی دارم ضمن فاصله گرفتن از اتکا به منابع بانکی، خطوط تولید را نیز تک محصولی کنم.

چه توانائی و قابلیتی در شما باعث موفقیت تان شده است؟

 سعی کرده‌ام دقت و ممارست را با نوآوری و درک درست شرایط جامعه تلفیق کنم و فکر می‌کنم راه درستی برای حل مشکلات و حرکت سریعتر به جلو باشد.

آیا از نتیجه کار خود در جهات مختلف مادی و معنوی راضی هستید؟

 من برای معیشت خود تنها باغبانی کرده‌ام و همواره خیل دوستان و بزرگواران که استاد من بوده‌‌اند، از تعداد بدخواهان، در اطرافم بیشتر بوده است. از حیث مسایل مادی نیازم همیشه برآورده شده و به آینده سخت خوش‌بین هستم. ناملایمات همواره بوده و خواهد بود اما من هر صبح به همت هموار کردن روزگار برخاسته‌ام و همچنان از دیدن کار جدید، روش و علم نو احساس شعف می‌کنم.

به خوانندگان این مصاحبه چه توصیه‌ای دارید؟

 به همکاران جوان توصیه می‌کنم که آینده از آن شماست. منابعی که شما امروز در اختیار دارید بسیار با ارزش هستند. حرکت آغازین برای شما به مراتب سهل‌تر از آغاز ماست. سعی کنید هر روز با دانش محشور باشید. خلاقیت و پشتکار نقطه تمایز شما با دیگران است. در هر گیاهی که می‌کارید اوج توانایی خود را به کار بگیرید.