دوشنبه 4 بهمن 1400

کارآفرین گل و گیاه زینتی خانگی

فاطمه سلحشور
ناهید نیک پندار مدیر انجمن گل و گیاه زینتی خانگی حامی کارآفرینان می باشم. به مدت سه سال با پشتیبانی مالی بنده در پرورش بنفشه آفریقایی در محیط خانگی بیش از 20 تولیدکننده خانگی فعال شده اند که در نمایشگاه ها تولیدشان را به فروش می رسانند.

لطفاً خودتان را معرفی نمایید:

اینجانب ناهید نیک پندار دارای مدرک ارشیتکت و معمار داخلی از انگلستان هستم. همچنین دارای گواهینامه کشت بافت از شرکت دانش بنیان سلول فناور دارو می‌باشم. مدیر انجمن گل و گیاه زینتی خانگی حامی کارآفرینان می باشم. به مدت سه سال با پشتیبانی مالی بنده در پرورش بنفشه آفریقایی در محیط خانگی بیش از 20 تولیدکننده خانگی فعال شده اند که در نمایشگاهها تولیدشان را به فروش می رسانند.

آیا رشته تحصیلی شما کشاورزی است؟

 خیر، کشاورزی را به صورت تجربی آموختم و کشت بافت را در آزمایشگاه تعلیم دیدم.

الگوی شما از اینکه خواستید به این عرصه وارد شوید چه کسی ( یاکسانی) بودند و از چه طریقی وارد این حرفه شدید؟

 
بواسطه آشنایی با معماری و تلفیق آن با گل و گیاه در طراحی داخلی و محوطه وارد این کار شدم.

چه انگیزه ای باعث شد که شما بخواهید یک کار آفرین شوید؟

 
نگهداری گیاهان در فضاهای طراحی شده در منازل نیاز به آموزش داشت و متوجه شدم که خانم‌های خانه‌دار و بازنشستگان و جوانانی که اشتغال ندارند از نظر روحی با گیاهان آرامش می‌گیرند و تا حدودی هم می‌توانند با پرورش و عرضه گیاهان کسب در آمد داشته باشند.

چه فعالیت‎های در زمینه اشتغالزایی و کارآفرینی انجام داده‎اید؟

  کشت بافت گیاهان مجموعه شخصی‌ام و در اختیار قراردادن آن به اعضا و تهیه قفسه نگهداری گیاه برای کسانی که تمکن مالی ندارند و نیز برگزاری نمایش‌های ماهیانه برای فروش بههمراه تبلیغات برای فروش گیاهان از تولید به مصرف، از فعالیت‌های اینجانب بوده است.

میزان سرمایه‌گذاری اولیه شما در این راه چقدر بوده و آیا از نتایج کار و تلاش خود راضی هستید؟

 هزینه مکان عرضه بالاست ضمن اینکه امکانات موردنیاز و کار با آزمایشگاه مجهز نیز هزینه‌هایی دارد که تا کنون حدود 40 میلیون تومان هزینه کرده‌ام.

 

آیا شرایط اقتصادی کشور و وجود تحریم‌ها تاثیری در کسب و کار شما داشته است؟

  از نظر هزینه‌های تولید تا حدودی با افزایش قیمت ملزومات و نیز کمبود امکانات مواجه بودیم که باعث بالارفتن هزینه تولید گردیده، اما در برخی موارد نیز باعث خلاقیت و خودکفایی تولید‌کنندگان شده است.

چه بخشی از کارتان بیشتر برایتان لذت بخش است؟

 افزایش تعداد تولیدکنندگان، بالاتر رفتن کیفیت تولید و از همه مهمتر ایجاد آرامش و روحیه شاد در مردم بواسطه گیاهان

تا بحال شکست خورده اید؟ چه راه‌های خلاقانه‌ای را امتحان کرده‌اید که تضمین کننده سلامت و پیشرفت کارتان باشد

 ازنظر من شکست به معنای واقعی وجود ندارد. هر کاری فراز ونشیب‌های خود را دارد که اگر هدف مشخص باشد باید راهکارهای رسیدن به آن را پیدا کرد

 

در حال حاضر چند هکتار گلخانه دارید و چه نوع گیاهانی را پرورش می‌دهید؟

 گلخانه‌ام درمنازل مردم می‌باشد و خودم گلخانه‌ای 30 متری دارم که برای گیاهان مادر که در آزمایشگاه تکثیرشان می‌کنم، استفاده می‌شود.

 

معمولا زنان خانه‌‌دار که در زمینه پرورش گیاهان فعالیت می‌کنند، چگونه به شما کمک می‌کنند و چه گیاهانی پرورش می‌دهند؟

 زنان و مردان جوان و پیر در زمینه بنفشه آفریقایی استاندارد فعالیت میکنند (بنفشه آفریقایی استاندارد یعنی ثبت شده در آمریکا و اسم‌دار که به وسیله یک برگ تکثیر می‌شود.) در مطب پزشکان، پزشکان تولید کننده دارم که برای سرگرمی تولید می‌کنند و محصولاتشان را هدیه می‌دهند. اینکار از نظر روحی آرام‌بخش است. بیمار سرطانی دارم که در حال تولید است. افراد در مورد بنفشه آفریقایی و ارکیده بصورت علمی کار می‌کنند، 25 سال است تحقیق می‌کنم و از تحقیقات به کار آفرینی رسیدم.

در حال حاضر مهمترین مشکل/دغدغه‌ای که در کسب و کارتان با آن درگیر هستید، چیست؟

 نبودن مکان دایمی جهت ارایه تولیدات. همچنین جوانان بدون اشتغال که درآمد این شغل خانگی کفاف زندگی ایشان را نمی‌دهد.

چه توانائی و قابلیتی در شما باعث موفقیت شما شده است؟

 ارتباطات اجتماعی، مسوولیت پذیری و مدیریت

پذیرش از طرف عموم به عنوان یک زن در این شغل چگونه بوده است؟

 از نظرمن چه درزمینه معماری داخلی و چه در زمینه گل و گیاه، زن و مرد تفاوتی ندارند. شاید احترام بیشتری برایم در نظر گرفته باشند. در حال حاضر هم با خانم‌ها و هم با آقایان کار می‌کنم و با هیچکدام مشکلی ندارم

آیا از نتیجه کار خود در جهات مختلف مادی و معنوی، راضی هستید؟

 من در زمینه گل و گیاه برای شخص خودم مادیات را در نظر نگرفتم ولی از لحاظ معنوی در درجه بسیار بالایی برایش ارزش قایل هستم که با هیچ رقم مالی نمی‌توانم قیاس کنم.

به خوانندگان این مصاحبه چه توصیه‌ای دارید؟

 من کوچکتر از آن هستم که توصیه داشته باشم. مردم ما هوشیار و توانمند هستند. در زمینه گل و گیاه می توانم بگویم که باعث آرامش و صبوری می شود و سرگرمی لذت بخشی است.