چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

تلاش برای بازگشت " روز ملی گل و گیاه" به تقویم رسمی کشور

وزارت جهاد کشاورزی در مکاتبات صورت‌گرفته با شورای عالی فرهنگ خواستار بازگشت "روز ملی گل و گیاه" به تقویم رسمی کشور شد.

 وزارت جهاد کشاورزی در مکاتبات صورت‌گرفته با شورای عالی فرهنگ خواستار بازگشت "روز ملی گل و گیاه" به تقویم رسمی کشور شد. 
مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در روزی که دیگر نشانی از گل و گیاه در تقویم به چشم نمی‌خورد، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از انجام مکاتبات با شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بازگرداندن "روز ملی گل و گیاه" به تقویم کشور خبر داد.
سیدمحمد کیایی با ابراز تأسف از حذف این روز ملی در چهار سال گذشته از تقویم رسمی کشور گفت: در 25 خردادماه هر سال همیشه صحبت از گل و گیاه بوده و شاهد پخش برنامه‌های مختلف خبری در رسانه‌ها، بازنشر مطالب خواندنی و اجرای برنامه‌های ویژه در این روز بودیم.
وی با بیان اینکه هدف از نام‌گذاری چنین روزی جلب توجه افکار عمومی به یک مناسبت و بررسی چالش‌ها و کمبودهای آن بوده است، افزود: برای بازگرداندن "روز ملی گل و گیاه" به تقویم رسمی کشور نامه‌ای به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده است.
کیایی در پایان اظهار امیدواری کرد: با پیگیری‌های انجام‌شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اطلاع‌رسانی‌های خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، "روز ملی گل و گیاه" از سال آینده به تقویم رسمی کشور بازمی‌گردد.
گفتنی است، چهار سال پیش در سال 1390 "روز ملی گل و گیاه" از تقویم رسمی حذف شد، روزی که نه جای کسی را تنگ کرده بود و نه با هیچ‌یک از اصول انقلابی، اسلامی و ایرانی تعارضی داشت.
لازم به ذکر است انجمن علمی گل و گیاهان زینتی نیز طی نامه نگاری با شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار احیای این روز شده و در حال پی گیری این امر است. انجمن علمی گل و گیاهان زینتی، مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای مهندس کیایی، مدیرکل دفتر امور گل و گیاهان زینتی، گیاهان دارویی و قارچ معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌دارد و از تلاش‌های بیدریغ ایشان جهت احیای این روز سپاسگزار است. امید است که با بازگشت این روز به تقویم رسمی کشور، شاهد توسعه و گسترش صنعت گل و گیاه و فرهنگ‌سازی در جهت افزایش مصرف این کالای ارزشمند در جامعه باشیم و به گل به عنوان یک نیاز و ضرورت زندگی و نه یک کالای لوکس بنگریم.