چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

باغ نونگ نوچ (Nong Nooch) در کشور تایلند (بخش اول)

تهیه و ترجمه: فرزاد نظری
در سال 1954 میلادی آقای پیست و خانم نونگ نوچ تانساچا زمینی را در کشور تایلند به منظور کشت میوه‌های گرمسیری مانند انبه، مرکبات، نارگیل و نیز برخی از میوه‌های محلی خریداری کردند.


در سال 1954 میلادی آقای پیست (Pisit) و خانم نونگ نوچ تانساچا (Nongnooch Tansacha) حدود 600 ایکر (4/2 کیلومتر مربع) زمین که به صورت تپه‌ای و دره‌ای بود در 163 کیلومتری جاده Sukhumvit در استان چونبوری (Chonburi) در کشور تایلند را به منظور کشت میوه‌های گرمسیری مانند انبه، مرکبات، نارگیل و نیز برخی از میوه‌های محلی خریداری کردند. در طول سفرهای زیادی که خانم نونگ نوچ به خارج از کشور تایلند داشت، تحت تاثیر زیبایی‌های باغ های مشهور جهان قرار گرفت و تصمیم گرفت باغ میوه‌های گرمسیری احداث شده را به باغ گل و گیاهان زینتی گرمسیری تغییر دهد. در ابتدا هدف از احداث باغ، مطالعات گیاه شناسی بود اما بعدها باغ به یک جاذبه توریستی که به طور کامل با خانه‌ها، کلبه‌ها، ویلا‌ها، سالن‌های سمینار، سالن‌های مهمانی، استخر، رستوران‌ها و همچنین دیگر تسهیلات ساخته شده برای راحتی گردشگران به سبک تایلندی مجهز شده بود، تغییر پیدا کرد.


در سال 1980 میلادی این باغ برای بازدید عموم باز شد و نام آن به افتخار خانم نونگ نوچ، "سوان نونگ نوچ" نامگذاری شد. در زبان تایلندی واژه "سوان (Suan)" به معنای باغ می باشد. البته امروزه به این باغ، باغ گیاهشناسی گرمسیری نونگ نوچ (Nong Nooch Tropical Botanical Garden) هم گفته می‌شود.
به منظور نگهداری باغ، خانم نونگ نوچ مدیریت باغ را به پسرش آقای کمپون تانساچا (Kampon Tansacha) واگذار کرد. هر روز بیش از 2000 نفر از بزرگترین مجموعه نخل جهان و بزرگترین مجموعه ارکیدها در این باغ بازدید می‌کنند. در حال حاضر این باغ برای کسانی که می خواهند با فرهنگ تایلندی آشنا شوند، مناسب است. این باغ به بزرگترین و زیباترین باغ گیاه‌شناسی در جنوب شرقی آسیا مشهور است. این باغ هر روز در حال گسترش و بهبود روند زیباسازی است تا جذاب به نظر رسد. همچنین در این باغ به آموزش و پرورش، نگهداری، پژوهش و همچنین حفاظت از مجموعه نخل و دیگر گیاهان گرمسیری پرداخته می‌شود. این باغ در بخش‌های مختلف دارای باغ های کوچک‌تری است که از سبک‌های گوناگون سراسر دنیا الهام گرفته اند مانند باغ های گرمسیری آسیایی سنتی، باغ افسانه‌ای کاکتوس تا باغ فرانسه و رُم.

مناظر زیبای باغ نونگ نوچ (بخش های باغ)

این باغ متشکل از تعدادی باغ کوچک‌تر است که در مرکز آن‌ها سیکاس‌ها، معبدهایی به سبک تایلندی و امکانات رفاهی و نمایشگاه برای لذت بیشتر بازدیدکنندگان طراحی شده اند. اسامی تعدادی از این باغ‌ها عبارتند از: باغ سانسوریا (Sanseveria garden)، باغ ماشین ها، باغ مجسمه های حیوانات، باغ رز وحشی، باغ ایتالیایی، باغ ماموت، دره سیکاس، باغ قلب، مسیر آسمان، باغ کنار رودخانه، باغ متنوع، باغ فرانسوی، باغ اروپایی، تپه پروانه‌ای، باغ بونسای، باغ درختان شکل سازی شده، دهکده شناور (Floating oasis)، باغ بروملیاد، باغ کاکتوس، مسیر کاراییب، باغ گلدان‌های سفالی، باغ ارکید، باغ چتری، باغ آبی رنگ، باغ بروملیاد (برگ بیدی‌ها)، برج مورچه‌ای و نمایشگاه گل.
جزییات و بخش های مختلف این باغ را در دو بخش معرفی شده است:

استون‌هنج (Stonehenge): یک دایره سنگی در این باغ دید می‌شود که تقلیدی از استون هنج 4000 ساله انگلستان است.

خانه بروملیاد: در این خانه بیش از 300 گونه از برگ بیدی های زیبا از سراسر دنیا دیده می‌شود. برخی از گونه‌ها دارای گل‌های جذاب بوده و برخی دیگر دارای برگ‌های رنگی زیبا هستند.


باغ سانسوریا (Sanseveria garden):
در این باغ، انواعی از گیاهان گوشتی که نسبت به گیاهان دیگر نیاز کمی به آب دارند، نگهداری می شوند.

دهکده یا باغ شناور (Floating oasis): با ایجاد این باغ شناور ایده جدیدی از طراحی فضای سبز در باغ گیاهشناسی گرمسیری نونگ نوچ اجرا شد. باغ شناور با گل‌های رنگارنگ مانند گل آبی هاوایی (Blue Hawaii) و غیره نمایش داده می‌شود. این گل‌ها در یک شکل هندسی مسطح (Platform) مرتب شده‌اند و در سطح دریاچه شناور می‌باشند.


 برج مورچه‌ای غول پیکر (Giant Ants Tower): برجی با ارتفاع 13 متر که با مجسمه هایی به شکل مورچه از کوچک به بزرگ و همچنین در رنگ‌های مختلف جلب توجه می‌کند که نشانی از سخت کوشی است.