چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

گزارشی از برگزاری هفدهمین جشنواره لاله‌ها در دشت لاله گچسر و اولین سمپوزیوم تولید و صادرات گل‌های پیازی

تهیه کننده: نرگس مجتهدی
هفدهمین جشنواره لاله‌ها از تاریخ 8 تا 20 اردیبهشت ماه در دشت لاله گچسر واقع در روستای گرماب بخش آسارای استان البرز برگزار شد.

هفدهمین جشنواره لاله‌ها از تاریخ 8 تا 20 اردیبهشت ماه در دشت لاله گچسر واقع در روستای گرماب بخش آسارای استان البرز برگزار شد. جشنواره امسال نیز به دلیل گرم شدن سریع هوا یک روز زودتر از سال گذشته و با حضور مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، استانداری البرز و جمعی از مسئولان استانی در محل باغ لاله ها افتتاح شد.
بین 400 تا 600 هزار گل لاله از بیش از 32 واریته مختلف در این باغ کشت می‌شود.
هر سال از زمان شروع این جشنواره، مسافران و گردشگران و دوستداران طبیعت از تمام نقاط کشور برای بازدید از این باغ لاله منحصر به فرد به استان البرز و روستای گرماب مسافرت می‌کنند تا با قدم زدن در باغ لاله، از آرامش و زیبایی خیره کننده لاله‌ها لذت ببرند.
مدیر ‌عامل شرکت مهد گل لاله‌های البرز با نظر به مبحث طبیعت‌گردی و درآمدزایی حاصل از آن به نتایج مثبت این باغ برای ساکنان روستای گرماب و بخش آسارا اشاره داشت، به طوری که روستاییان این منطقه طی مدت برگزاری این جشنواره از طریق فروش محصولات محلی خود از جمله لبنیات محلی و میوه‌های نوبر و ... درآمد کسب می‌کنند. همچنین آژانس‌های گردشگری برای بازدید از این باغ اقدام به ثبت‌نام علاقمندان و برگزاری تور می‌نمایند. قیمت زمین نیزدر اطراف باغ افزایش یافته است که البته این موضوع منجر به فروش زمین‌های حاصلخیز منطقه و اختصاص آنها به ویلاسازی شده است که در صورت عدم توجه مسوولان منطقه‌ای و استانی، در مدت کوتاهی، کل زمین‌های مستعد تولید گل از بین خواهد رفت.

جشنواره لاله هر سال بین 10 الی 15 روز در این منطقه برگزار می‌شود و هرساله نیز بر تعداد بازدیدکنندگان اضافه می‌شود. لذا به نظر می‌رسد نیاز به یک برنامه مدون و هماهنگ برای ساماندهی گردشگردان، اقامت شبانه، ایجاد پارکینگ برای وسایل نقلیه، تعریض مسیر و مدیریت ترافیک در طی روزهای برگزاری وجود دارد.
امسال به همت مدیر ‌عامل شرکت مهد گل لاله‌های البرز، استانداری البرز و پژوهشکده گل و گیاهان زینتی و انجمن علمی گل و گیاهان زینتی اولین سمپوزیوم " تولید و صادرات گل‌های پیازی" در روز 15 اردیبهشت ماه نیز برگزار شد. در این سمپوزیوم، پس از مراسم کوتاه افتتاحیه ، آقای جواد غلامی، مدیر ‌عامل شرکت مهد گل لاله‌های البرز، ضمن خوشامدگویی به شرکت‌کنندگان در مورد تاریخچه باغ و پتانسیل بالای منطقه برای تولید لاله و گیاهان پیازی صحبت کردند. سپس آقایان دکتر آزادی، مهندس شفیعی و دکتر عظیمی از پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی در خصوص معرفی پژوهشکده و پروژه‌های در دست اجرا و آتی پژوهشکده، معرفی پتانسیل‌های زینتی ایران و همچنین اصلاح گل زنبق با استفاده از ژرم‌پلاسم بومی سخنرانی نمودند. همچنین آقای دکتر بصیرت از موسسه آب و خاک در خصوص روش‌های تغذیه و کاربرد آن در رشد و پرورش گیاهان زینتی به ارایه دستاوردها در این حوزه پرداختند و در نهایت آقای اکبری به عنوان یکی از قدیم‌ی‌ترین صادرکنندگان گیاهان زینتی، به مسایل و مشکلات موجود در زمینه صادرات و درخواست از مسوولین جهت تسهیل در امر صادرات اشاره کردند. این سمپوزیوم در ساعت 3 بعدازظهر پس از یک اختتامیه کوتاه و معرفی تعدادی از شرکت کنندگان که به سوالات مطرح شده توسط مدیرعامل شرکت مهد گل لاله‌های البرز، پاسخ صحیحی داده بودند و اهدای گلدان‌های گل لاله به برندگان پایان یافت.
عکس ها: محمدصادق هدایتی (مشرق نیوز)