چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

خرداد: ماه دوستداران محیط زیست

تهیه کننده: نرگس مجتهدی
خرداد ماه برای دست اندر کاران گل و گیاه و یاوران محیط زیست، ماهی پربار و مملو از مناسبت های گوناگون است که متاسفانه اثری از آنها در تقویم ها، مشاهده نمی شود.

خرداد ماه برای دست اندر کاران گل و گیاه و یاوران محیط زیست، ماهی پربار و مملو از مناسبت های گوناگون است که متاسفانه اثری از آنها در تقویم ها، مشاهده نمی شود. شش مناسبت جهانی و یک مناسبت ملی در خرداد ماه مستتر است:

1 خرداد: روز جهانی تنوع زیستی
2 خرداد: روز جهانی لاک پشت ها
15 خرداد ماه: روز جهانی محیط زیست
18 خرداد: روز جهانی اقیانوس ها
25 خرداد: روز ملی گل و گیاه
27 خرداد: روز جهانی گل و روز بیابان زدایی

قلم زدن در خصوص هریک از این مناسبت ها، شرح مظالمی که بشر بر طبیعت روا داشته است و گیاهان و جانورانی که در قرن گذشته تنها به دست انسان و برای مقاصد مختلف او از میان رفته اند یا در معرض خطر نابودی قرار گرفته اند، مثنوی هفتاد من ناتمامی است که نوشتن در مورد آنها از عهده اینجانب خارج است.

هدف از نوشتن این مقاله کوتاه، تنها یادآوری مناسبت های گمشده در تقویم ایرانی است. زیرا وجود این مناسبت ها و برگزاری مراسم و گرامیداشت در چنین روزهایی، هیچ نتیجه ای در پی نداشته باشد، حداقل منجر به یادآوری و دیده شدن گل و گیاه و فعالان و تلاشگران این عرصه می شود.

25 خرداد، از سال 84 با درخواست اتحادیه گل و گیاه کشور و همکاری وزارت جهاد کشاورزی و دفتر گل و گیاه و شورای عالی انقلاب فرهنگی، به عنوان روز ملی گل و گیاه انتخاب شد. در سال 88 شورای عالی انقلاب فرهنگی بیانیه‌ای صادر کرد که بر اساس آن روز ملی گل بدون ارایه هیچ توضیح و دلیل واضحی از تاریخ کشور حذف شد.

در سال های 86 و 87، با بودجه شخصی رییس وقت انجمن تولیدکنندگان گل و گیاه و بذر و نهال استان تهران و نایب رییس اتحادیه گل و گیاه کشور، روز ملی گل در پاکدشت و شهرداری منطقه دو جشن گرفته شد و چالش ها، رفع موانع و عدم موفقیت در صادرات مورد توجه و بررسی قرار گرفت.

تعدادی از تولیدکنندگان گل معتقد بر افزایش چند برابری صادرات و بهبود تنوع و کیفیت تولید در مدت پنج سالی که روز ملی گل توانسته بود جایگاهی را در تقویم داشته باشد، بودند. اما متاسفانه، با وجود پیگیری‌ها و گلایه‌های تولیدکنندگان و فعالان این عرصه، همچنان روز جهانی گل در تقویم کشور محو شده است و تلاش بر احیای آن نتیجه نداشته است.

با وجود برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های فصلی گل و گیاه که در ماه های مختلف در شهرهای کشور برگزار می شود و در امر ترویج فرهنگ استفاده از گل و گیاه نقش موثری ایفا می کنند، اعلام یک روز به عنوان روز ملی گل و گیاه، نتایج موثرتری برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان و همچنین مسوولان کشوری در امر توجه به مسایل و مشکلات صنعت گل و گیاهان زینتی خواهد داشت.

انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران نیز به عنوان تنها تشکل علمی فعال در این حوزه، از احیای روز ملی گل و گیاه استقبال و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.