چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

یکی از برندگان مدال طلای گیاهان زینتی منتخب در سال 2014-2013

ترجمه: مهندس خیراله دستیاری
یکی از برندگان مدال طلای گیاهان زینتی منتخب در سال 2014-2013 رقم Gaura lindheimeri Sparkle White

زیبایی لطیف در باغ

گونه Gaura lindheimeriرقم Sparkle white یا "سپید درخشان" گیاه دیپلویید و فوق العاده معطر تابستانه است. این گیاه دائمی در سال اول گل می‌دهد. دارای شاخه‌دهی مناسبی است و باخوشه‌های بلند خودکه پر از گلهای ستاره‌ای سفید است، از اواخر بهار تا پاییز زینت‌بخش باغ است.
نشان طلای Fleuroselect به خاطر اصلاح استثنایی آن برای باغ‌آرایی عالی و شاخه‌دهی زیاد، به آن اعطا شد. این گیاه علفی، دارای ساقه‌های فشرده خوشه‌ای، حاوی گل‌های سفید منفرد با قطر 3.5 سانتی متر است، تحمل به خشکی مناسبی دارد و آفتاب دوست است بنابراین برای فضاهای سبز و فضاهای داخلی بزرگ و کوچک ایده‌آل است.

زمان بندی محصول "سفید درخشان" اجازه می‌دهد که هم به صورت یک گیاه پوششی یک ساله و هم پوششی سنتی دائمی کشت شود. پرورش‌دهندگان گل به خاطر عادت شاخه‌دهی زیاد آن ویکنواختی‌ گل‌هایش، خرده‌فروشان به دلیل گلدهی زودهنگام و کامل آن برای متقاعد کردن خریداران و مصرف کنندگان به دلیل فصل رشد طولانیش، از آن استقبال خواهند کرد. "سفید درخشان" به بهترین وجه در آفتاب کامل رشد می‌کند و در دوره های طولانی خشکی زنده می‌ماند. به خاطر رنگ قوی و زمینه درخشانش می تواند هم در بستر باغات و هم در گلدان مورد استفاده قرار گیرد.

نام Gaura از کلمه یونانی Gaurosبه معنی"باشکوه" گرفته شده است و بعلت گل‌های درخشانش می‌باشد. این گونه بومی لوئیزیانا جنوبی و تگزاس است. نام Lindheimeri از نام یک گیاه‌شناس آلمانی بنام Ferdinand Jacob Lindheimer آمده است که برگزیده دانشگاه هاروارد می‌باشد. ازاین گیاه گاهی، بعنوان "Lindheimer"شکوفه زنبوری" هم، یاد می‌شود. منشاء این گیاه مکان‌های مرطوب و مرغزارهای جنوب آمریکای شمالی است و نمای دلپذیرش، آن را به یک گیاه حاشیه‌ای عمومی تبدیل کرده است. سفید درخشان، آخرین مورد اضافه شده به حوزه Gaura می‌باشد که با افزودن جذابیتی ظریف به گیاهان دائمی حاشیه‌ای باعث می شود در تمام طول تابستان بدرخشند.