سه شنبه 4 اردیبهشت 1403

جاذبه های هوس تن بوس (Huis Ten Bosch) در ناکازاکی

مترجم: الهام ختایی (دانشجوی دکتری فیزیولوژی گیاهی)
جاذبه های هوس تن بوس (Huis Ten Bosch) در ناکازاکی، غنی از تاریخ و افسانه به عنوان پل ارتباطی بین ژاپن و هلند

با ورود به هوس تن بوس (Huis Ten Bosch) حس می کنید که وارد یک دنیای جدید شده اید. خیابان های سنگ فرش و آجر نماها، گل های دلفریب و نهرهایی که از دل طبیعت منشا گرفته اند. در این پارک این عناصر با یکدیگر تلفیق شده اند تا منطقه ای با فضای اروپایی در ژاپن ایجاد شود.
هوس تن بوس همیشه ارتباط گسترده ای را با هلند حفظ کرده است. طراحی این پارک با آموختن مطالعات مردم شناسی از هلند، کشوری که در زمینه مسایل زیست محیطی پیشرو می باشد، انجام شده است. در این پارک ابتدا خاک اصلاح شده سپس 400000 اصله درخت در آن کاشته شده است و کانالهای آبی آن با آب دریا پر شده اند. ساخت این شهر 5 سال به طول انجامیده است. هوس تن بوس منطقه ای مسکونی در ناکازاکی است که به سبک یک شهر هلندی قرون وسطی (قرن 17 ) ساخته شده است.
در زبان انگلیسی هوس تن بوس به معنای (( خانه ای در دل جنگل)) است و درست بر اساس نامش این منطقه مسکونی دارای نهرهای روان جاریست و با سبزه و جنگل، تفریحگاه ها، مراکز خرید، رستوران ها، 5 هتل مجزا، یک تفرجگاه ساحلی و یک منطقه اقامتی احاطه شده است. این اقامتگاه وسیع 152 هکتاری تقریبا وسعتی به اندازه موناکو دارد و می کوشد تا بهترین منطقه از نظر پوشش گلی در دنیا باشد، گل هایی که در تمام طول سال شکوفه دارند. هر کدام از فصول سال، بهار، تابستان، پاییر و زمستان این منطقه را تبدیل به جایی کاملا جدید می کنند.
هوس تن بوس در 25 مارس سال 1992 در حوزه ناکازاکی، جزیره کیوشو متولد شد. در طول دوره ادو (Edo) زمانی که ارتباط ژاپن به جهان خارج بسته بود، ناکازاکی تنها بندر باز برای تجارت بین المللی بود. ورود یک کشتی به نامDe Liefde از هلند در سال 1600 در جزیره کیوشو، آغازگر تبادلات بین ژاپن و هلند شد ومورخان، معماران ، اقیانوس شناسان و کارشناسان محیط زیست همه با هم با دانستن ارزش تاریخ و فرهنگ مشترک هلند و ناکازاکی کنار هم آمده اند و با حمایت دولت هلند و بسیاری از شرکت های ژاپنی پروژه اکوسیتی هوس تن بوس را شکل دادند.
هوس تن بوس روی زمین های اصلاح شده ساخته شده است که در ابتدا برای رشد گیاهان نامناسب بود. قدم اول بهبود کیفیت خاک بود که پس از انجام تست کامل ، 400000 درخت و درختچه و 300000 گل کاشته شدند و بدین وسیله نشاط به این منطقه باز گردانده شد. علاوه بر این، به لطف سیستم های تصفیه پیشرفته، آجر سازگار با محیط زیست برای پیاده روها و بازیافت آب و فاضلاب برای سرویس بهداشتی و آبیاری گیاهان مورد استفاده قرار گرفت.


منطقه هوس تن بوس بازسازی یک شهر اروپایی از قرن دوازدهم تا قرن بیستم است. این شهر به 11 منطقه مجزا بر اساس ظاهر تقسیم شده و شامل بخش های روستایی، شهر جدید، شهر قدیمی ، شهر بندری و مناطق جنگلی با نمای خیره کننده ای از حدود 150 ساختمان، از جمله برج نمادین Domtoren است. برخی از ساختمان های آن کپی دقیقی از ساختمان های موجود در هلند امروز می باشد. دیدن هر یک از این ساختمان ها تداعی گر تاریخ شهر های قرون وسطی می باشد.
هوس تن بوس یک کاخ نمادین و یک منطقه با شکوه اروپایی است که در هماهنگی کامل با گل های رنگارنگ است. در آن آسیاب های بادی در میان گل ها، کاخ های با شکوه و یک زندگی خوب و آرام را خواهید یافت. خیابان های زیبا و به طور طبیعی رنگی این پارک-شهر به طور مداوم در طول سال تغییر می کنند.

جاذبه های آن شامل:
دروازه خوش آمدگویی (ورودی پارک) ناحیه اطراف ورودی/ خروجی.
جاده ای سرشار از گل و آسیاب های بادی.
شهری با انواع امکانات تفریحی.
Friesland برای اسب های بومی هلندی اصیل.
بازار جهانی به عنوان یک مرکز خرید.
برج شهر، برج نمادین Domtoren است و خانه چاشنی های خوشمزه جهان.
پارک جنگلی منطقه پوشیده شده از درخت و رو به یک دریاچه احاطه شده با ویلاها.
Wassenaar شامل خانه های سنتی هلندی برای فروش.
برگزاری رویداهای مختلف فصلی بر اساس زمینه هایی از لاله به عنوان گل نماینده بهار، گل رز، گل کوکب و دیگر گل های هر فصل طراحی شده است. گل های هوس تن بوس توسط فصول معرفی می شوند.
فصل بهار:
با فرا رسیدن فصل بهار لاله های ظریف با چهره زیبایشان رخ نمایی می کنند
اوایل تابستان تا پاییز:
شکوفه های گل های مختلف از اوایل تابستان تا پاییز برای جلب توجه مردم رقابت می کنند. بر جسته ترین آنها عبارتند از گل رز معطر و گل کوکب به عنوان ملکه تمام گلها.
زمستان:
زمستان هم زمانی زیبا برای مشاهده ساعت تزیین شده با بنفشه دوست داشتنی سه رنگ و چراغانی شده توسط چراغ های شهر است.
لاله های هوس تن بوس هر بهار با افتتاح این منطقه شکوفه می دهند. این مجموعه از لاله های رنگارنگ وارد شده از هلند رشد می کنند. انواع گل های لاله به عنوان برجسته ترین قسمت مجموعه هستند.
Huis Ten Bosch
http://english.huistenbosch.co.jp