چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

شانزدهمین جشنواره لاله‌ها

دکتر نرگس مجتهدی
شانزدهمین جشنواره لاله‌ها از 9 تا 21 اردیبهشت ماه در باغ لاله گچسر واقع در روستای گرماب بخش آسارای استان البرز برگزار شد.

 
شانزدهمین جشنواره لاله‌ها از 9 تا 21 اردیبهشت ماه در باغ لاله گچسر واقع در روستای گرماب بخش آسارای استان البرز برگزار شد. جشنواره امسال به دلیل کاهش بارندگی و آغاز فصل گرما، کمی زودتر از سالیان گذشته و با حضور مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان البرز، استانداری البرز و جمعی از مسئولان استانی در محل باغ لاله ها بدون حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افتتاح شد.
بین 400 تا 600 هزار گل لاله از بیش از 30 واریته مختلف در این باغ در زمینی حدود 10 هزار متر کشت می‌شود. بنا بر اظهارات جواد غلامی، مدیر ‌عامل شرکت مهد گل لاله‌های البرز، "این جشنواره شانزده سال پیش با مساعدت و همکاری یکی از مسئولان وقت استان تهران و با تلاش و کوشش پدر ایشان در فضایی بسیار کوچک‌تر از فضای فعلی و با تعداد بسیار کم‌تری لاله آغاز به کار کرده است." پس از مستقل شدن استان البرز، این جشنواره با حمایت استانداری و سازمان جهاد کشاورزی البرز برگزار شده است.
هر سال از زمان شروع این جشنواره، مسافران و گردشگران و دوستداران طبیعت از تمام نقاط کشور برای بازدید از این باغ لاله منحصر به فرد به استان البرز و روستای گرماب مسافرت می‌کنند تا با قدم زدن در باغ لاله، از آرامش و زیبایی خیره کننده لاله‌ها لذت ببرند.
مدیر ‌عامل شرکت مهد گل لاله‌های البرز با نظر به مبحث طبیعت‌گردی و درآمدزایی حاصل از آن به نتایج مثبت این باغ برای ساکنان روستای گرماب و بخش آسارا اشاره داشت، به طوری که روستاییان این منطقه طی مدت برگزاری این جشنواره از طریق فروش محصولات محلی خود از جمله لبنیات محلی و میوه‌های نوبر و ... درآمد کسب می‌کنند و در عین حال قیمت رمین نیزدر اطراف باغ افزایش یافته است. همچنین آژانس‌های گردشگری برای بازدید از این باغ اقدام به ثبت‌نام علاقمندان و برگزاری تور می‌نمایند.
جشنواره لاله هر سال بین 10 الی 15 روز در این منطقه برگزار می‌شود و هرساله نیز بر تعداد بازدیدکنندگان اضافه می‌شود. لذا به نظر می‌رسد نیاز به یک برنامه مدون و هماهنگ برای ساماندهی گردشگردان، اقامت شبانه، ایجاد پارکینگ برای وسایل نقلیه، تعریض مسیر و مدیریت ترافیک در طی روزهای برگزاری وجود دارد که این امر به اجرای یک برنامه مشترک از طرف سازمان جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و اداره راه و ترابری نیاز دارد.