چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

اولین نمایشگاه بین‏‌المللی گل و گیاه و باغبانی ترکمنستان

تهیه کننده خبر: نرگس مجتهدی
اولین نمایشگاه بین‏‌المللی گل و گیاه و باغبانی ترکمنستان با همت "اتاق بازرگانی و صنایع ترکمنستان" و مشارکت تولیدکنندگان داخلی و خارجی آغاز بکار کرد.

اولین نمایشگاه بین‏‌المللی گل و گیاه و باغبانی ترکمنستان با همت "اتاق بازرگانی و صنایع ترکمنستان" و مشارکت تولیدکنندگان داخلی و خارجی و با حضور مسئولان عالی رتبه، سفرا و دیپلمات‏‌های خارجی مقیم عشق‌‏آباد، محققین، دانشجویان و رسانه‌ها، در محل قصر نمایشگاه عشق‏‌آباد، پایتخت این کشور آغاز بکار کرد. به گزارش شفقنا افغانستان، «قربانقلی بردی‏‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در این پیام بر اجرای طرح‌های عمرانی، ایجاد مناطق سبز و حفاظت از محیط زیست تاکید کرد و  آن را یکی از مهمترین اولویت‌های برنامه کار دولت ترکمنستان معرفی نمود.در این نمایشگاه، گل‌های معطر با استفاده‌های چندمنظوره، دسته‌های گل، درختان و درختچه‌های زینتی، غرفه‌های نمایشگاه را زینت داده و معرف موسسات و سازمان‌های محلی، کمپانی‌ها و شرکت‌های خارجی و داخلی بودند. علی‌رغم نگرش‌های متفاوت فردی مثبت و ابداع در انتخاب معانی و رنگ گل‌های بکار رفته، تقریبا همه شرکت‌کنندگان در مورد موضوع نمایشگاه و لذت بردن از فضای زیبای آن متفق‌القول بودند. این امر موجب محبوبیت و پیشرفت در تولید گیاهان زینتی جدید، تمایل به استفاده از روش‌های مثبت و مدرن در طراحی با گیاهان زینتی، طراحی فضای سبز عمومی و خصوصی، خرید گیاهچه‌هایی با کیفیت بالا جهت کشت گل و گیاهان زینتی، تولید بذور گونه‌های میوه‌دار و زینتی، خرید وسایل و تجهیزات برای طراحی فضای سبز و همکاری تولیدکنندگان و محققین جهت اجرای پروژه‌های مشترک خواهد شد.
رییس جمهور ترکمنستان نیز برگزاری اولین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه در این کشور را اقدامی مهم در راستای توسعه و گسترش همکاری‌های بین‌المللی شرکت‌های تخصصی گل و گیاه و صنایع وابسته آن توصیف کرد.
در این نمایشگاه که در آن کشورهایی همچون ترکیه، هلند، روسیه، آذربایجان و برخی کشورهای اروپایی و آسیایی حضور داشتند، انواع گل و گیاهان آپارتمانی و فضای سبز، ‌گل‌های شاخه ‌بریده، خاک، کود، لوازم و ادوات باغبانی و انواع گلدان در معرض نمایش گذاشته شده بود. شرکت‌های ایرانی نیز انواع گل و گیا‌هان زینتی مشهور و بومی ایرانی را به نمایش گذاشته بودند.
مینی سمپوزیومی نیز در خصوص اهداف آینده توسعه گل و گیاهان زینتی در ترکمنستان تشکیل شد و صادرات محصولات ترکمنستان به بازارهای خارجی و استقرار و توسعه همکاری‌های بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
اولین نمایشگاه بین‏‌المللی گل و گیاه ترکمنستان به مدت 3 روز و همزمان با برگزاری جشن نوروز از تاریخ 25 تا 27 مارچ (5 تا 7 فروردین ماه)، پذیرای بازدیدکنندگان بود و در روز 27 مارچ با موفقیت به کار خود پایان داد.