چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

باغ کاواگوچی (پیچ گلیسین)

تهیه کننده: دکتر نرگس مجتهدی
پیچ گلیسین متعلق به جنس Wisteria یکی از گیاهان زینتی بسیار زیبا متعلق به خانواده Fabaceae است.

 

پیچ گلیسین متعلق به جنس Wisteria یکی از گیاهان زینتی بسیار زیبا متعلق به خانواده Fabaceae است. این درخت زینتی در اقصی نقاط دنیا بسیار محبوب است و ملل مختلف دنیا با کشت این درخت در باغات و باغچه‌های شخصی و پارک‌های عمومی از گل‌های زیبای آن در اوایل بهار لذت می‌برند. این درخت بومی چین است که در اوایل قرن نوزدهم از چین به اروپا و آمریکای شمالی برده شده است. پیچ گلیسین تا 20-30 متر از نظر طولی رشد می‌کند اما از نظر قطری به راحتی گسترده می‌شود به طوریکه یک درخت قدیمی 150 ساله پیچ گلیسین در پارک آشیکاگای ژاپن (Ashikaga flower park) محدوده‌ای 2000 مترمربعی را می‌پوشاند (عکس شماره 1). برگ‌های آن براق و به رنگ سبز و روی هر برگ، 9 تا 13 برگچه کوچک 2 تا 6 سانتی‌متری رشد می‌کند. گل‌ها روی یک گل‌آذین به صورت خوشه‌ای آویخته به طول 15 تا 20 سانتی‌متر در رنگ‌های سفید، آبی، صورتی و آبی-بنفش از شاخه‌های پر پیچ و تاب آن در اواسط فروردین ماه مشاهده می‌شود. معمولا گل‌ها قبل از گسترش شاخه‌ها و برگ‌های جدید باز می‌شوند که این مساله زیبایی گل‌ها و درخت را چند برابر می‌کند. پیچ گلیسین درختی مقاوم، دارای رشد سریع با طول عمر زیاد است. این جنس دارای گونه‌های شناخته شده ذیل است:
 

شاخه‌های این درخت رونده، در صورت عدم هرس و پشتیبان مناسب به صورت تپه‌ای رشد می‌کند اما با استفاده از یک سایبان یا تکیه به درخت دیگر یا پس از هدایت شاخه‌ها بر دیوار یک ساختمان، به شکل مناسبی رشد می‌کنند و قابلیت استفاده برای ساخت آلاچیق‌ها و سایبان‌ها را دارا هستند. گاهی از این درخت به عنوان یک گونه مهاجم در آمریکای شمالی یاد می‌شود زیرا با رویش بر روی شاخه‌های درختان بومی منطقه باعث عدم رسیدن نور کافی و تغذیه مناسب و سرانجام مرگ آنها می‌شود. به علت مقاومت مناسب، کاربرد وسیعی نیز در بونسای دارد.
تکثیر پیچ گلیسین با استفاده از قلمه زدن، خوابانیدن سرشاخه‌ها، پیوند زدن و تکثیر از طریق بذر انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه بذرها برعکس بیشتر اعضای خانواده Fabaceae دارای خواب نیستند و جوانه‌زنی سریعی دارند، می‌توان بذرها را به عنوان منبع مناسبی برای تکثیر استفاده کرد هرچند روش پیوند زدن، روش تکثیر تجاری پیچ گلیسین است.

این درخت به نور زیادی نیاز دارد و آفتاب‌دوست است. آبیاری منظم از نیازهای ضروری این درخت است هرچند شرایط خشکی را نیز به خوبی تحمل می‌کند و به رطوبت بالا حساس است. کود دهی (سوپر فسفات و سولفات پتاسیم) قبل از زمان گلدهی برای پدیدار شدن گل های زیبا ضروری است. هرس صحیح از مهم‌ترین نکات برای گلدهی بهتر و بیشتر پیچ گلیسین است.
ویژگی رونده بودن پیچ گلیسین منجر به ایجاد باغ‌های زیبا و تونل‌های مملو از گل این درخت در کشور ژاپن شده است. درخت پیچ گلیسین معمولا در مقابل اغلب معابد و قصرهای قدیمی ژاپنی وجود دارد که در فصلی به غیر از زمان گلدهی، توده‌ای شاخه خشکیده درخت به نظر می‌رسد. در ژاپن به آن فوجی藤 می‌گویند. در شهر کیتاکیوشو در شمال جزیره کیوشو که با قطار سریع‌السیر حدود 5 ساعت با توکیو فاصله دارد، یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین باغات پیچ گلیسین قرار دارد. هر سال در اواخر ماه آوریل تا اوایل ماه می جشنواره فوجی در کیتاکیوشو، اوکازاکی، شیزوکا در نزدیکی توکیو و مناطق دیگر ژاپن برگزار می‌شود که جشنواره کیتاکیوشو از همه معروفتر است. چشم‌انداز زیبا و نفس‌گیر تونل گلیسین در باغ کاواگوچی (Kawachi Fuji Gardens) هر بیننده‌ای را مجذوب و مسحور خود می‌کند. در این باغ گونه‌های مختلف پیچ گلیسین در رنگ‌های متنوع با هماهنگی زیبا از نظر رنگ گل‌ها کاشته شده است. نورپردازی در شب نیز منظره‌ای اعجاب‌انگیز ایجاد می‌کند. در بخش‌های مختلف باغ، نیمکت‌هایی برای استراحت بازدیدکنندگان و محل‌هایی برای تهیه غذا و نوشیدنی نیز در دسترس است.