چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

یکی از برندگان مدال طلای گیاهان زینتی منتخب در سال 2014-2013 Penstemon x Mexicali Carillo Red

مترجم: نسیم عنایتی (عضو انجمن گل و گیاهان زینتی)
Penstemon متعلق به دسته بزرگی از گیاهان گل‌دهنده آمریکای شمالی و آسیای شرقی است که به خانوادهplantaginaceae تعلق دارد. بارزترین ویژگی این جنس مجموعه برجسته‌ای از پرچم‌های عقیم است.

 

Penstemon متعلق به دسته بزرگی از گیاهان گل‌دهنده آمریکای شمالی و آسیای شرقی است که به خانوادهplantaginaceae تعلق دارد. بارزترین ویژگی این جنس مجموعه برجسته‌ای از پرچم‌های عقیم است.
Penstemon x Mexicali Carillo Red از برندگان مدال طلای Fleuroselect است. این گل، نمونه‌ای اصلاح شده توسط شرکت (Kieft Seed) دارای رنگ قرمز قوی و گل‌دهی زودرس است. شاخه‌دهی روبه بالا و توسعه یافته این گیاه چندساله، یک منظر چشم‌نواز در هر باغی ایجاد می کند. پروانه‌ها و مرغهای مگس‌خواربه واسطه رنگ ارغوانیش به سوی آن جذب می گردند. این گل‌های دائمی در شرایط آفتابی خوب گل می‌دهند و به زه‌کشی مناسب و خاک نسبتا حاصلخیز نیاز دارند. بهتر است که Carillo Red به صورت گروهی کاشته شود تا در مقابل حاشیه های دائمی باغات که بیشتر با سلایق شخصی ایجاد می‌گردند، خارق العاده به نظر آید.
در آزمایش‌های باغی، Carillo Red امتیاز بالایی را در توان گل دهی کسب کرد. داوران به خاطر رنگ فریبنده و عملکرد همه جانبه فوق العاده‌اش تحت تاثیر قرار گرفتند. Carillo Red بسته‌ای کامل از رنگ‌های جدید، با قدرت گل‌دهی بالا و شاداب است به همین دلیل داوران تصمیم گرفتند که به این زیبایی جایزه مدال طلای سال 2014 را بدهند.
Penstemon x Mexicali Carillo Red به دلیل داشتن رنگ قرمز و پرگل بودن در زمینه برگ‌های درخشان سبز تیره، فروش آن را در بازار راحت‌تر می‌کند. از آنجایی که این رنگ در میان گیاهان دائمی معمول نیست، Penstemon x Mexicali نمونه خارق‌العاده‌ای برای تمام انواع خرده فروشی‌هاست. وقتی که این گیاه هنوز گل نداده است، برگ‌های درخشان با رنگ سبز تیره روی بوته‌‌ها بسیار جذاب است که خود نشانه‌ای از گل دهی در آینده‌ای نزدیک است. پنستمون‌های حاشیه‌ای در یک خاک حاصلخیز و مرطوب و نور کامل به صورت قابل قبول و به آسانی رشد می‌کنند. هدف اصلاح‌گر Carillo Red خلق یک واریته با گل‌دهی بالا و رنگ قرمز قوی بود که در تمام تابستان گل داشته باشد. Carillo Red دیپلوئید، دارای گل‌های منفرد با قطر یک سانتی‌متر، ارتفاع 30 سانتی متر، گسترش شاخساره 25 سانتی متری و دارای دوره گلدهی بین تیر-شهریور می‌باشد.
جهت رشد این گیاه، دانه ها را در دمای 18 -20 درجه سانتی‌گراد در آخر ماه بهمن می‌کارند. روی دانه‌ها پوشانده نمی‌شود و امکان کشت دانه‌ها در سینی‌های کشت 288 خانه‌ای وجود دارد. خاک را به صورت یکنواخت مرطوب نگه می‌دارند تا از جوانه‌دهی نامطلوب جلوگیری شود. اوائل فروردین ماه، نشاء ها را به گلدان منتقل می‌کنند. گیاهان به آفتاب کامل احتیاج دارند اما به تنظیم کننده‌های رشد نیازی نیست. کشت در خاک با زه کشی مناسب موفقیت آمیزتر خواهد بود. Carillo Red شرایط زمستانی مرطوب را دوست ندارد.