چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

دومین جشنواره لاله‌ها در کرج

تهیه کننده: دکتر نرگس مجتهدی
دومین جشنواره لاله‌ها در کرج از 20 تا 30 فروردین 1393 در بوستان گل‌ها واقع در پارک چمران کرج برگزار شد.

دومین جشنواره لاله‌ها در کرج از 20 تا 30 فروردین 1393 در بوستان گل‌ها واقع در پارک چمران کرج برگزار شد.
بنا به اظهارات عباس زارع، مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج، پیاز لاله‌های این جشنواره از زمستان سال 92 در باغ گلهای پارک شهید چمران کاشته شده تا در فصل بهار برویند. ایشان همچنین عنوان کردند که: "طراحی های خاص و منحصر به فردی برای کاشت لاله ها در باغ گلها انجام شده تا با جشنواره سال گذشته متفاوت باشد و بتواند رضایت شهروندان و بازدیدکنندگان را جلب کند. ایجاد روحیه شادابی و نشاط در مردم و توجه به گل و گیاه از دیگر اهداف برگزاری جشنواره لاله ها در کرج است."
همچنین مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج عنوان کردند که " برگزاری این جشنواره و برنامه ریزی منظم برای آن می تواند یکی از عواملی باشد که علاوه بر تقویت صنعت گردشگری شهرستان موجب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهر شود." بنا به اظهارات ایشان "کلانشهر کرج از ظرفیت های بسیاری در زمینه فرهنگی، جغرافیایی و کشاورزی برخوردار است اما به دلیل تازه تاسیس بودن این استان بسیاری از قابلیت های آن ناشناخته مانده که در حوزه گل و گیاه باید اقدامات موثری صورت گیرد و جشنواره لاله ها نیز به همین منظور و جهت توسعه فضای سبز و ایجاد بستر فرهنگی و زیست محیطی مناسب برای ارتقا سطح تولید گل و گیاه و ایجاد اشتغال و ترغیب تولید کنندگان به عنوان نقطه عطفی در این صنعت سبز برگزار می‌شود."
باغ گلهای کرج دارای مساحتی بالغ بر 7/5 هکتار است که جهت برگزاری جشنواره لاله ها اختصاص یافته و در آن زیباترین مناظر و گل آرایی ها با گل لاله در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده شده است.
در جشنواره امسال همچون سال گذشته، جهت ترغیب بازدیدکنندگان، مسابقه عکاسی در دو بخش حرفه‌ای و آماتور نیز برگزار شد. در تالار گل این مجموعه، تعدادی از عکس‌های برتر عکاسان در سال‌گذشته به نمایش در آمده بود.
کنار درب اصلی تالار گل، فعالان محیط زیست نیز با فروش لباس‌هایی حاوی طرح‌ها و پیام‌های محیط زیستی، تعبیه سطل زباله برای تفکیک زباله‌های خشک و تر، تشویق کودکان برای کشیدن نقاشی و نصب این نقاشی‌ها در کنار دیوار و ارایه بروشورهای آموزشی، زمینه برای توجه بازدیدکنندگان به مقوله‌های زیست محیطی را فراهم کرده بودند.
همچنین جهت تسهیل عکاسی توسط بازدیدکنندگان فضایی مملو از گل‌های لاله که دارای معابری برای ورود و خروج بود نیز طراحی شد که بازدیدکنندگان بدون نگرانی از آسیب رساندن به گل‌ها بتوانند در آن تردد کنند و عکس یادگاری بگیرند.
فرش گل که با تلفیق کاشت لاله‌ها و بنفشه‌ها ایجاد شده بود و همچنین آبشار مصنوعی همراه با نورپردازی شبانه، دریاچه مصنوعی و پرندگان شناور در آن، هزارتوی طراحی شده برای بازی کودکان و غرفه‌هایی جهت فروش مواد غذایی از دیگر جاذبه‌های این پارک می‌باشد.