چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

باغ کوکنهوف Keukenhof

تهیه کننده: مریم سلیمانی روزبهانی (دانشجوی کارشناسی ارشد گل و گیاهان زینتی)
کوکنهوف یا باغ اروپا، یکی از پارک‌های دیدنی کشور هلند در جنوب آمستردام نزدیک شهر کوچک لیسه (Lisse) و لایدن است که هر ساله با آغاز بهار به مدت ۲ ماه بازگشایی می‌شود

کوکنهوف یا باغ اروپا، یکی از پارک‌های دیدنی کشور هلند در جنوب آمستردام نزدیک شهر کوچک لیسه (Lisse) و لایدن است که هر ساله با آغاز بهار به مدت ۲ ماه بازگشایی می‌شود و در آن هزاران لاله رنگی از انواع مختلف و گل های سنبل، نرگس زرد و دیگر گل های پیازی بهاره به نمایش در می‌آید. این باغ که به سبک باغ های انگلیسی طراحی شده و بالغ بر ۳۲ هکتار مساحت دارد، همه ساله پذیرای حدود ۷۰۰ هزار نفر بازدید کننده می باشد. بر اساس آمار وب سایت رسمی باغ کوکنهوف، سالیانه تقریبا در حدود ۷ میلیون پیاز لاله در این باغ کاشته می شود که برخی از این گلها در تمام طول فصل نیز دارای گل می باشند. همچنین این باغ ۸۷ گونه درخت به تعداد دو هزار و ۵۰۰ اصله را نیز در خود جای داده است.


گفتنی است سازمان جهانی توریسم اخیرا فهرستی از زیباترین مکانهای ساخت بشر که عامل مؤثری در جذب گردشگر داشته را معرفی کرده است که در صدر این لیست پارک کوکنهوف هلند قرار دارد. به اعتقاد اکثر گردشگران، هلند واقعی را می توان در کوکنهوف یافت. از خصوصیات این باغ می توان به مواردی مانند برنده جایزه‌ پرجاذبه‌ترین منطقه اروپا، دیدار ۴۴ میلیون نفر در طی ۶۰ سال اخیر، بزرگترین باغ گل دنیا با وسعت 32 هکتاری، کاشت بیش از ۷ میلیون گل لاله از ۱۰۰ گونه با دست، پرنگاره‌ترین منطقه دنیا برای عکاسی، طراحی ۱۵ کیلومتر مسیر پیاده‌روی در آن، بزرگترین باغ مجسمه در هلند و دارا بودن ۲۵۰۰ درخت در ۸۷ گونه متفاوت و... اشاره کرد.
 

مکانی که باغ کوکنهوف هم اکنون در آن قرار دارد در قرن ۱۵ میلادی یک منطقه شکارگاهی بود همچنین گیاهان علفی مورد نیاز برای آشپزخانه قلعه "جاکوبا وان بیرن" (Jacoba Van beieren) از این مکان جمع آوری می شد و به همین دلیل این باغ کوکنهوف نامیده شده است چراکه کوکنهوف در زبان هلندی به معنای حیاط آشپزخانه(Kitchen Court) می باشد.
در سده نوزدهم میلادی این منطقه به صورت باغ طراحی شد و در نهایت در سال ۱۹۴۹ به کوشش شهردار شهر لیسه، کوکنهوف به شکل کنونی اش در آمد. شهردار این شهر برای توسعه این باغ از حدود ۱۲ نفر از پرورش دهندگان و افراد برجسته و ماهر درخصوص پرورش گلهای پیازی هلندی از سراسر اروپا استفاده نمود. هدف آنها از احداث این باغ ضمن توسعه اقتصادی، ایجاد نمایشگاهی از گلها در فضای آزاد بود که در آن پرورش دهندگان بتوانند آخرین یافته های خود را در تولید هیبریدها به نمایش گذاشته و بازدیدکنندگان نیز ضمن بازدید از این باغ بتوانند گلهای پیازی و یا پیاز مورد نیاز خود را خریداری نمایند. این باغ، به عنوان بزرگترین باغ گل در جهان شناخته شده و یکی از جاذبه های اولیه و انگیزه های اصلی برای سفر به هلند محسوب می گردد و اکنون بعد از گذشت حدود ۵۰ سال نمایشگاه بهاره کوکنهوف تبدیل به بزرگترین نمایشگاه در سراسر جهان شده است. باغ کوکنهوف همه ساله با آغاز بهار به مدت دو ماه از ۲۲ مارس تا ۲۰ (3 فروردین تا پایان اردیبهش ماه) می برای بازدید باز می باشد که البته بهترین زمان برای بازدید از این باغ بسته به شرایط آب و هوایی اواسط ماه آوریل می باشد.

 

 

 

گردانندگان باغ کوکنهوف در کنار توجه به کوچکترین جزییات در این باغ کوشیده‌اند به امور رفاهی بازدیدکنندگان نیز توجه داشته باشند. گستردگی باغ و حدود ۱۵ کیلومتر راه‌های ویژه پیاده‌روی، زمانی حدوداً چهار ساعته برای قدم‌زدن در باغ را طلب می‌کند.
به جز ورودی پارک، در چندین بخش دیگر از باغ، میوه و نوشیدنی و همچنین نیمکت‌هایی برای استراحت بازدیدکنندگان فراهم گردیده است. در مرکز باغ هم گلخانه‌‌ای بزرگ به نام شاهزاده ویلهم الکساندر و یک رستوران نسبتا بزرگ نیز ساخته شده است.