چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

بازار همسایه ایران در اختیار اکوادور!!

مترجم دکتر نرگس مجتهدی
بر اساس آخرین گزار ش ها، صادرات گل آمریکای جنوبی با نمایندگی اکوادور به آرامی به سمت بازارهای جدید گسترش می یابد و وابستگی آن به بازار گل کلیدی آمریکا در حال کاهش است.

 

 

بر اساس آخرین گزار ش ها، صادرات گل آمریکای جنوبی با نمایندگی اکوادور به آرامی به سمت بازارهای جدید گسترش می یابد و وابستگی آن به بازار گل کلیدی آمریکا در حال کاهش است. در شرایطی که بازار گل آمریکا با ارزشی معادل 400 میلیون دلار در سال 2012 همچنان مهم ترین بازار برای گل های اکوادور است، اکوادور به عنوان سومین صادر کننده عمده جهانی، گل های خود را به تعداد زیادی از کشورهای دوردست نیز صادر می کند. هلند، روسیه، کانادا، اوکراین، اسپانیا و ایتالیا وارد کنندگان اصلی محسوب می شوند اما بازارهای جدید تری نیز در حال شکل گیری است.
به عنوان مثال، صادرات گل به امارات متحده عربی با 86 درصد افزایش از 390 هزار دلار در سال 2012 به 726 هزار دلار در سال 2013 رسیده است. حسام حسن، رییس اداره تجارت اکوادور در دوبی توضیح داده است که: "امارات متحده عربی یکی از مقاصد اصلی در خاور میانه برای محصولات تولید اکوادور است. ما در تلاشیم تا با افزایش صادرات محصولات تولیدی سنتی اکوادور به امارات سود بیشتری کسب کنیم."
بلاروس نیز مشابه امارات متحده عربی، واردات گل خود از اکوادور را افزایش داده است. اولین محموله که در سال 2012 وارد بلاروس شد تنها ارزشی معادل 126 هزار دلار داشت در حالیکه محصولات وارداتی تا اکتبر 2013 به 6/2 میلیون دلار آمریکا بالغ گردیده است.
گل های رز حدود 75 درصد از تولیدات گل اکوادور را تشکیل می دهند اما تولیدات آنها منوط به رز نبوده و تنوع آنها بالغ بر600 رقم است. به همین دلیل اهالی بلاروس به گل های تولید اکوادور علاقه دارند. بنا به گفته های آلخاندرو مارتینز، مدیر ارشد اجرایی شرکت صادرکننده گل اکوادور، "بازار گل بلاروس نیز کاملا مشابه بازار روسیه است به این دلیل که آنها به آخرین و استثنایی ترین محصولات، گل های بزرگ و مقاوم با طول عمر زیاد نیاز دارند."
صنعت گل در اقتصاد اکوادور ضروری است و گل های شاخه بریده به عنوان چهارمین محصول صادراتی از لحاظ ارزش مالی برای این کشور محسوب می شود. این صنعت حدود پنجاه هزار کارگر که بیش از نیمی از آنها را بانوان تشکیل می دهند به اشتغال درآورده است.