چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

Pelargonium x hortorum Pinto Premium White to Rose یکی از برندگان مدال طلای گیاهان زینتی منتخب در سال 2014-2013

مترجم: الهام ختایی (عضو انجمن گل و گیاهان زینتی) دانشجوی دکتری فیزیولوژی گیاهی
کی از بالاترین درجاتی که تا بحال در سازمان بین المللی صنعت گل و گیاهان زینتی (Fleuroselect ) بدست آمده، امتیاز استثنایی 1.89 از 2 به این شمعدانی و شکست رکوردهای ثبت شده قبلی در مورد این گل می باشد.

یکی از بالاترین درجاتی که تا بحال در سازمان بین المللی صنعت گل و گیاهان زینتی (Fleuroselect ) بدست آمده، امتیاز استثنایی 1.89 از 2 به این شمعدانی و شکست رکوردهای ثبت شده قبلی در مورد این گل می باشد. تمام داوران در مورد ارزش فروش بالای این گل، هم رای بودند. این گل که توسط شرکت Syngenta Flowers اصلاح شده است، به خاطر پتانسیل بالایی که برای پرورش دهندگان و فروشندگان داشت، توانست نظر 89 % از رای دهندگان را بخود اختصاص داده و جایزه مدال طلای 2014 را کسب نماید.
این گل را می توان بعنوان یک گیاه باغچه ای در حواشی و خیابان بندی مورد استفاده قرار داد. همچنین به عنوان یک گیاه ترکیبی در گلدان های پنجره ای در آب و هوای گرم قابل استفاده است.
ارزش فروش این گیاه به خاطر بلوغ زود هنگام و یک شکل بودن آن است. این گیاه قوی با شاخه های فراوان به سادگی با تولید انبوه در گلدان ها یا بسته های بزرگ سازش یافته و به تنظیم کننده های رشد گیاهی پاسخ می دهد. گل های زودرس و ساده این نمونه برای نشان دادن بهار زودرس قابل استفاده هستند. گل های بزرگ بر روی شاخه های کوتاهتر به سادگی حمل و نقل می شوند و همچنین شرایط نگهداری بهتری برای فروش دارند. تغییر رنگ منحصر به فرد این نمونه از سفید (در هنگام شکوفایی گلبرگها) تا سرخ (در مراحل بلوغ) در جلب توجه خریداران تاثیر به سزایی دارد.
این هیبرید متعلق به تیره شمعدانی است. اغلب گیاهان شمعدانی که در اروپا و آمریکای شمالی کشت می شوند دارای منشا آفریقای جنوبی هستند. آنها مقاوم به دمای زیاد و خشکی بوده و یخ زدگی در حد کم را نیز تحمل می کنند. گیاهان شمعدانی گیاهان باغی شناخته شده ای هستند که در شرایط باغچه ای در مناطق معتدله رشد می کنند.
بذرهای درشت این گیاه در دمای 25-22 درجه سانتیگراد در اوایل ژانویه در سینی های کشت حاوی خاک مرطوب ولی غیر اشباع کشت می شوند و در ژرمیناتور یا روی یک میز در گلخانه قرار می گیرند. این بذرها در دمای 22 درجه سانتیگراد شروع به رشد می کنند اما باید دما به تدریج به 20، 18 و 16 درجه کاهش یابد. بعد از 5 هفته انتقال به گلدان جدید انجام می گیرد. خاک باید رطوبت متوسط داشته و pH 5.8 تا 6.3 با هدایت کنندگی تقریبی 1.2 باشد. برای افزایش گلدهی می توان از نور اضافی استفاده کرد.

The international organization for the ornamental plants industry
http://www.fleuroselect.com/news