چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

باغ های بوچارت Butchart gardens

مترجم: ایوب ملا احمد نالوسی (عضو انجمن گل و گیاهان زینتی)
رابرت پیم بوچارت(Robert Pim Butchart) پیشگام در رونق صنعت پر درآمد سیمان در آمریکای شمالی، بواسطه ذخایر آهکی جنوب اوون ساند در استان انتاریو، مجذوب ساحل غربی کانادا شد.

تاریخچه
رابرت پیم بوچارت(Robert Pim Butchart) پیشگام در رونق صنعت پر درآمد سیمان در آمریکای شمالی، بواسطه ذخایر آهکی جنوب اوون ساند در استان انتاریو، مجذوب ساحل غربی کانادا شد. در سال 1904، او معدن و یک کارخانه سیمان در جزیره ونکوور را برای عرضه کافی جهت تقاضای سیمان پرتلند از سانفرانسیسکو به ویکتوریا تاسیس کرد. جینی بوچارت (Jennie Butchart) همسر او نیز به شیمیدان شرکت تبدیل شد. خانواده بوچارت خانه خود را در نزدیکی معدن ساختند و باغچه آن را با نخود فرنگی شیرین و گل های رز تزیین کردند.
در حالیکه آقای بوچارت ته نشستهای سنگ آهک را تخلیه می کرد، همسرش جینی برنامه‌ای جهت ایجاد باغ زیبایی در حفره بزرگ قدیمی ناشی از استخراج تدارک دید. او چندین تن خاک سطحی را بوسیله اسب و گاری از زمین کشاورزی مجاور منتقل کرد و سطح معدن آهک متروکه را با آن پر کرد. کم کم معدن سنگ به باغی زیبا و چشم نواز تبدیل شد.
بین سال های 1906و 1922، خانواده بوچارت یک باغ ژاپنی در نزدیک ساحل دریا، یک باغ ایتالیایی روی زمین قبلی بازی تنیس و یک باغ رز بسیار زیبا نیز ساختند. در حالیکه آقای بوچارت از کار خارق العاده همسرش احساس غرور می کرد به عنوان یک سرگرمی جالب، پرندگان زینتی را از اقصی نقاط جهان جمع کرد. او مرغابی ها را در حوض ستاره‌ایی، و طاووس پر سرو صدا را در چمنزار نگهداری کرد و خانه بسیاری از پرندگان را در سرتاسر باغ با رعایت همه جزییات ایجاد کرد.
کل این باغ زیبا در بیست و یکمین سالگرد تولد نوه آنها یان راس (Ian Ross) به او اهدا گردید. یان راس بعد از خدمت در جنگ جهانی دوم جهت تبدیل باغ مادربزرگش به یک باغ خود کفا، به سختی کار کرد و در نهایت توانست خانه و باغ ها را به یک مقصد مشهور بین المللی برای گردشگران تبدیل کند. او بمدت 50 سال بطور کامل درگیر توسعه و پیشرفت بود. در فاصله سال های 1953 تا 1967، کنسرت سمفونی در هوای آزاد در ماه های تابستان، برنامه های متنوع روی سن، اپرا و برنامه جادویی کریسمس را اضافه کرد. پس از فوت یان در سال 1997، فرزندش کریستوفر تا زمان مرگش در سال2000 مسوولیت اداره باغ را بر عهده گرفت و طراحی، تولید و اجرای آتش بازی با گروه موزیک کر برای شب های شنبه در ماه های جولای و آگوست که تاکنون هم ادامه دارد را به برنامه های پیشین اضافه کرد. اواخر سال 2009 خواهرش رابین لی کلارک نوه بزرگ جنی بوچارت و صاحب خانه فعلی با اضافه کردن غرفه کودکان با یک چرخ و فلک بزرگ این مجموعه را کامل کرد.
شهرت خانم بوچارت به سرعت در اواخر دهه1920 گسترش یافت به طوریکه بیشتر از 50000 نفر، هر ساله از باغش دیدن کردند. مهمان نوازی بوچارت باعث شد تا مجموعه زیبای آنها "بنونوتو" (Benvenvto)، کلمه ایتالیایی به معنی "خوش آمدید" نامگذاری شود. خانه آن‌ها در کنار باغ به مکانی مجلل و آرام برای اجرای نمایش همراه با سالن‌های بولینگ، استخرهای آب شور سرپوشیده و اتاق بیلیارد تبدیل شد. امروز اتاق غذاخوری خانه آنها رستوران شده و دفاتر و اتاق‌ها هنوز برای سرگرمی خانواده استفاده می‌شود.
تنها قسمت بازمانده از کارخانه سیمان اولیه، دودکشی بلند از یک کوره ناپدید شده است که هنوز از باغ سانکن (Sunken) دیده می‌شود. تولید سیمان کارخانه در سال 1916 متوقف شد ولی تولید سفال‌های زهکش وگلدان‌های گل تا 1950 ادامه داشت. بسیاری از درختان گلده گیلاس اولیه هنوز هم دیده می‌شوند.
در این باغ ها هر سال بیش از یک میلیون گیاه از 900 واریته در فضای آزاد پرورش داده می‌شوند که از مارچ تا اکتبر به گل می‌ روند. تقریبا یک میلیون نفر هر ساله از گل‌های رنگارنگ بهاره، غوغای رنگ در تابستان و سرگرمی‌ها، آتش بازی شنبه، آبشار حنایی و طلایی مشابه معجزه تزیینات کریسمس و آرامش زمستانه دیدن می‌کنند.
آبیاری و حفاظت از باغ در برابر سرما و گرما
باغ‌های بوچارت در یک دره سرپوشیده قرار گرفته اند و در برابر بادهایی که ناشی از شرایط آب و هوایی مشابه منطقه مدیترانه با تابستان گرم و خشک و زمستان سرد و مرطوب می باشد، محافظت شده اند. دره همچنین با جلوگیری از نور سبب یخ زدگی بخش هایی در پایین‌ترین قسمت‌های باغ در زمستان می‌شود. ریزش برف هم یک یا دو بار در سال اتفاق می‌افتد و گاهی اوقات یک یا دو هفته طول می‌کشد.
جهت حل این مشکلات فزاینده، مراقبت‌ها و امور احتیاطی انجام می شود. خشکسالی تابستان بوسیله آبیاری باغ توسط یک سری از مخازن و چاهها برطرف می گردد تا رویش گیاهان به طور مناسب انجام گیرد. ذخیره یک میلیون لیتر آب باران در پارکینگ مکمل آبیاری توسط چاه ها و مخازن صورت می گیرد. همچنین بازیافت آب از منابع آب انجام می گیرد و مالچ پاشی مناطق حاشیه ای برای کمک به نگهداری رطوبت و کاهش دمای بالای خاک در تابستان به طور منظم انجام می شود.
بارش: متوسط 76 سانتی متر از ریزش سالانه
یخ زدگی: تقریبا 215 روز بدون یخ زدگی
نور خورشید: تقریبا سالانه 2100 ساعت
دما: فراتر از گستره 34 تا 10- درجه سانتی گراد است. دمای بالای معمول در تابستان 26-23 درجه و در زمستان 10 -5 درجه سانتی گراد است.

سیستم تلفیقی دفع آفات
در این باغ‌ها از سیستم مدیریت تلفیقی آفات (Integrated Pest Management-IPM) برای کنترل کردن آفات محیطی استفاده می شود. این فرایند شامل استفاده از کنترل های شیمیایی، بیولوژیکی ، مکانیکی و کشتی می باشد. یک روش کنترل کشتی که بیش از چند سال گذشته استفاده شده است، کمپوست چای می باشد. چای اثر مثبتی برای مهار کردن بیماری و آفات داشته و سلامتی خاک و گیاه را ارتقا می‌بخشد.کنترل مکانیکی شامل کنترل دستی علف هرز بدون استفاده از علف کش است. کنترل بیولوژیکی استفاده از دشمن طبیعی برای کنترل آفات و بیماری است (مانند کفش دوزک ها که برای کنترل جمعیت شته مورد استفاده قرار گرفتند). از مواد شیمیایی به عنوان آخرین راه حل برای کنترل آفات قبل از تبدیل شدن آنها به مشکلی جدی استفاده می شود.
موارد دیگری که سبب ارتقای سلامت عمومی گیاهان می شود شامل:
تست خاک و بهبود آن از طریق کودهی هدفمند
کاشت گیاهان فضادار برای ایجاد جریان هوا و جذب نور زیاد
حذف گیاهان آفت زده با هدف جلوگیری از گسترش بیماریهای مسری
کنترل مستقیم آبیاری برای اطمینان از صحت آنها
دفع صحیح زباله ها. سالانه به طور متوسط تقریبا 29 تن مقوای نازک، 5 تن شیشه، فلز و کاغذ و 57000 ظرف ماالشعیر بازیافت می‌شود.
جوایز و شناسایی
در سالهای اخیر باغ‌های مورد بحث توسط تعدادی از سازمان‌ها، منحصرا توسط دولت کانادا شناسایی شده است. در سال 2004 باغ های بوچارت توسط وزیر کشور وقت، به عنوان یک مکان تاریخی بین المللی در کانادا معرفی شد. این مراسم معتبر در مکانی با نام "صد سال شکوفایی" به عنوان جشن صد سالگی باغ در سال 2004 برگزار شد.
جوایز متعددی توسط این باغ در طول این سالها دریافت شده است. جوایز اخیر عبارتند از:
جایزه "باغ‌های آمریکای شمالی ارزشمند برای مسافرت" اعطا شده توسط سازمان گردشگری باغ کانادا در سال 2012
جایزه "باغ سال" اعطا شده توسط سازمان گردشگری باغ کانادا در سال 2011
جایزه "بهترین جذب گردشگر" اعطا شده توسط جوایز سالانه بهترین های شهر، وابسته به انتشاراتیBlack Press در سال 2010