چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

مروری بر کشت نرگس در شهرستان دره شهر

توسط: مهندس خیراله دستیاری (عضو انجمن گل و گیاهان زینتی)

شهرستان دره شهر در جنوب غربی ایران و در شرق استان ایلام واقع شده است. این شهرستان دارای زمستان معتدل و تابستان گرم و خشک می باشد که کاملا مناسب برای کشت و کار گل نرگس در فضای باز می باشد. مراتع وسیع، تپه ماهورها و زمینهای زراعی کوهپایه ای، بافت سبک خاک، بارندگی مناسب در فصل پاییز و زمستان این شهرستان را به اقلیمی مناسب برای پرورش گل نرگس تبدیل کرده است. مناطق پراکنده ای در سطح شهرستان از جمله ماژین، و منطقه سیاهکوه در شهرستان آبدانان زیستگاه طبیعی آن می باشد که گلهای تولیدی آن دارای ساقه بلند و بزرگ و کاملا بازار پسند می باشند. شروع برداشت شاخه گل آن وابسته به زمان شروع باران های پاییزه بوده و معمولا از نیمه بهمن تا نیمه اسفند ادامه دارد.
در اوایل دهه گذشته، کشت و کار زراعی پیاز نرگس شیراز Narcissus tazetta بصورت محدود با همت کشاورزان محلی در اطراف دره شهر آغاز شد که به مرور مورد توجه قرار گرفت. بر اساس آمار اسفند ماه 91 حدود 100هکتار از زمینهای کوه پایه ای دیم و نامناسب برای زراعت، زیر کشت پیاز نرگس رفته است که حاصل آن سالانه حدود 10 میلیون شاخه گل بریده می باشد که 50 نفر بهره بردار به صورت مستقیم در تولید و عرضه این محصول فعالیت دارند و به طور عمده به بازار تهران، اصفهان و خوزستان ارسال می شود.
با توجه به ظرفیت های طبیعی مانند امکان کشت دیم، زمین و اقلیم مناسب در صورت حمایت های مالی، امکان توسعه سطح کشت آن تا چند برابر میزان فعلی وجود دارد. مزیت دیگر این شهرستان نزدیکی به مرز عراق است که در صورت حمایت سازمان های مسوول می تواند بازار مناسبی باشد.
گل های این منطقه، چنان کیفیتی دارند که بر خلاف نبود امکانات مناسب برای بسته بندی و حمل و بدون هیچگونه تیمار حفاظتی و تغذیه ای و با وجود بعد مسافت 700 کیلومتری تا بازارهای مصرف همچنان بازار پسندی و تازگی خود را حفظ می کنند. لذا آموزشهای لازم به بهره برداران برای کاهش آسیب هنگام برداشت، بسته بندی و حمل و نقل و نیز حمایتهای مالی و غیر مالی برای کمک به حمل و نقل مناسب به بازارهای هدف می تواند در رونق آن بسیار موثر باشد.
منابع:
1-خبرگزاری فارس
2-مشاهده مؤلف
3-وبسایت دره شهر پیکسل
4- http://mehrnews.com/detail/News