چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400

جشنواره های گل و گیاهان زینتی در محلات

گزارش: هانیه حاتمیان
برگزاری جشنواره گل های داوودی، رونمایی از بزرگترین فرش گل منطقه خاورمیانه در محلات و رونمایی از بزرگترین فرش گل و سنگ کشور در نیمور

مهندس شفیعی عضو هیئت علمی مرکز ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی (محلات ) و عضو هیات مدیره انجمن گل و گیاهان زینتی در گفتگویی با خبرنگار انجمن بیان نمود: این جشنواره از ۱۰ تا ۱۲ آبان ماه سال جاری در پژوهشکده ملی گل وگیاهان زینتی محلات برپا گردید. نمایشگاه در زمینی به وسعت سه هزار متر مربع و با هدف به نمایش گذاشتن توانمندی محلات در تولید گل و گیاه، ارائه دستاوردهای تحقیقاتی، معرفی منابع ژنتیکی و سیاست تجاری سازی فن آوری تولید بر پا شد.
دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت گل و گیاهان زینتی کشور در حاشیه برگزاری این جشنواره، محلات را یکی از قطب های اصلی تولید و پرورش انواع گل و گیاهان زینتی کشور عنوان کرد و گفت: ایجاد پایانه صادرات گل و گیاهان زینتی می تواند سبب رونق این بازار شده و شرایط را برای خریدار و فروشنده آسان نماید و در نتیجه توان اقتصادی فعالان این عرصه را افزایش دهد.
محمدرضا شفیعی با تاکید بر رعایت استانداردها به منظور صادرات گل و گیاهان تزیینی به بازارهای داخلی و خارجی در پایانه های صادرات گل و گیاهان زینتی بیان کرد: برگزاری جشنواره هایی با این موضوع و در شهری که به نام گل و گیاه شهرت دارد، می تواند فرصتی مناسب به منظور معرفی توانمندی بخش گل این منطقه و عقد قرارداد برای صدور گل و گیاهان تزیینی به کشورهای مختلف دنیا برای فعالان این صنعت ایجاد کند. وی افزود: 50 رقم از 700رنگ گل های داوودی این جشنواره، در موسسه تحقیقات اصلاح و گواهی بذر کشور ثبت و نامگذاری شده است.
شفیعی گفت: همزمان با برپایی این جشنواره در محلات به منظور دسترسی سایر هموطنان، سازمان تحقیقات آموزش و ترویج جهاد کشاورزی سایتی را به وسعت پنج هزار متر مربع در ولنجک تهران برای نمایش و عرضه گلهای داوودی اصلاح شده این پژوهشکده از 25 مهرماه تا 10 آبان برای علاقه مندان به گل اختصاص داده است.
 

همچنین به مناسبت عید سعید غدیر بزرگترین فرش گل طبیعی در منطقه خاورمیانه در محلات رونمایی شد. این فرش که در آن از دویست هزار سرگل از انواع مختلف داوودی، آهار، رز، جعفری و غیره استفاده شده بود، با همکاری تعاونی گلکاران محلات، ایستگاه تحقیقات گل و گیاه محلات و شهرداری محلات و بدست 50 نفر از جوانان فعال محلات در مدت 2 روز آماده و در مجموعه ورزشی شهرداری محلات واقع در پارک میرزا کوچک خان جنگلی جنب کتابخانه طباطبایی به مدت 3 روز مورد بازدید عموم قرار گرفت. این فرش از نظر تنوع و تعداد گل های استفاده شده در کشور و خاورمیانه مقام اول را دارا می باشد.


همزمان با افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین المللی سنگ نیمور از بزرگترین فرش گل و سنگ کشور نیز رونمایی شد. بزرگترین فرش گل و سنگ کشور با ده هزار شاخه گل و 40 تن ضایعات سنگ در حاشیه ششمین نمایشگاه بین المللی سنگ معدن و صنایع وابسته در نیمور از توابع شهرستان محلات اجرا و در معرض دید عموم قرار گرفت.