یکشنبه 30 خرداد 1400

گزارش بازدید و نخستین حضور ایران (محلات) در نمایشگاه بین‌المللی گل مسکو

محمد رضا شفیعی و مهدی وجگانی مشاور و کارشناس فنی کنسرسیوم گل محلات


بیست و سومین نمایشگاه بین المللی گل مسکو از تاریخ سوم تا پنجم شهریور ماه سال 95 در محل دائمی نمایشگاههای مسکو واقع در پارک بزرگ VDNKH برگزار شد. در این نمایشگاه 198 شرکت از 28 کشور شامل هلند، فرانسه، آلمان، دانمارک، کلمبیا، اکوادور، ایران و ... حضور یافتند. با یاری خداوند بزرگ و تلاش و پشتیبانی پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه کنسرسیوم گل محلات در این نمایشگاه حضور یافت و برای اولین بار نام ایران در کنار بزرگان گل و گیاه دنیا قرار گرفت.
کشور روسیه با واردات حدود چهار میلیارد دلار گل (90% نیاز این کشور) پس از آلمان بزرگترین وارد کننده گل جهان است .
به منظور حضور در این نمایشگاه و بدست آوردن قسمتی از بازار پر رونق گل روسیه، بررسی‌های همه جانبه از بهمن ماه سال 94 با اعزام تیم کارشناسی به مسکو آغاز و با شرکت روسی ایرانی پارس روس به عنوان شریک تجاری همکاری آغاز شد. در سال 95 برای انسجام و هم افزائی توان تولید کنندگان و صادر کنندگان گل منطقه جهت توسعه بازرگانی خارجی گل محلات، گام بنیادی تشکیل کنسرسیوم گل محلات شامل کارشناسان، صادرکنندگان و تولیدکنندگان شاخص شهرستان محلات در رشته‌های مختلف گل و گیاه (گلهای آپارتمانی، شاخه بریده، درخت و درختچه‌های زینتی، گلهای فصلی و نشایی و...) برداشته شد و هماهنگی‌های لازم جهت بررسی شرایط حضور در نمایشگاه و گرفتن غرفه و تعیین گونه‌های گیاهی که قابلیت حضور در نمایشگاه را دارند به عمل آمد و پیرو آن دو تیم شامل غرفه‌داران (6 نفر) و بازدیدکنندگان (17 نفر از تولیدکنندگان گل) به منظور حضور در نمایشگاه و تبادل اطلاعات آماده سازی و اعزام شد.
محموله‌ای شامل 44 گونه گیاه زینتی شامل انواع رز، مریم، لیسیانتوس، لیمونیوم، داوودی، سیکلامن، اطلسی، پیراکانتا، پتوس، یاس و ... به وزن 1290 کیلوگرم تهیه و به روسیه ارسال شد.
طی حضور در نمایشگاه و حضور در کشور روسیه:
- بررسی تکمیلی میدانی بازار و شناخت ویژگی های بازار گل روسیه و آشنایی و برقراری ارتباط با فعالان اقتصادی حوزه گل و گیاه روسیه و همچنین شناخت قوانین و مقررات و دیگر الزامات قانونی ورود به بازار انجام شد.
- رایزن اقتصادی ایران در کشور روسیه از غرفه ایران (محلات) بازدید نمودند و پیوستن کنسرسیوم گل محلات به راه سبز ایران-روسیه را پیشنهاد نمودند.
- با حضور رایزن اقتصادی ایران مذاکراتی با رئیس بخش ترخیص کالای گمرک مسکو صورت گرفت.
- از بزرگترین مرکز تولید و پخش گل و گیاه کشور روسیه (شرکت ماسکوبینا)که دارای 97 هکتار گلخانه پیشرفته سبزی و صیفی و گل و گیاهان زینتی می باشد بازدید به عمل آمد و مذاکراتی در خصوص فروش برخی گونه‌های گیاهی صورت گرفت.
- از شرکت واردکننده و پخش کننده گل نوادو روسیه بازدید به عمل آمد و مذاکراتی در خصوص گل‌های مورد نیاز و ارسال نمونه بار و بسته‌بندی و قیمت محصول صورت گرفت. این شرکت دارای شریک تجاری و تولید رز شاخه بریده در کشور اکوادور می باشد.
- مذاکراتی با شرکت پخش فلوریتا در محل غرفه و متعاقب آن در محل دفتر آن شرکت صورت گرفت.
- بازدید گروهی از بازار گل رژیا در مسکو به عمل آمد.
- مذاکرات و تبادل اطلاعات با شرکت های مختلف روسی، فرانسوی و هلندی در محل غرفه ایران صورت گرفت.
- استقبال از گل‌هایی نظیر مریم محلات، لیسیانتوس،کروتن، تراریوم و کاج مطبق کم نظیر بود.
- غرفه ایران (محلات) یکی از پر بازدید کننده ترین و شلوغ ترین غرفه های نمایشگاه بود.
اکنون امید است که با برداشتن دومین گام بلند حضور گل ایران در روسیه و انجام فرایند اصولی صادرات گل ، با پی گیری و حمایت مسئولین با عقد قرارداد های صادرات شاهد آغاز صادرات اصولی گل محلات و ایران به روسیه باشیم. کسب درصد کوچکی از این بازار جهش صادرات گل ایران را در پی خواهد داشت.