یکشنبه 30 خرداد 1400

گزارش اولین کنگره بین‌المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران 4-2 شهریورماه، 1395، دانشگاه فردوسی مشهد

اولین کنگره بین‌المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران توسط دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری انجمن گل و گیاهان زینتی ایران، سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد و ...

 

اولین کنگره بین‌المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران توسط دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری انجمن گل و گیاهان زینتی ایران، سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد و جهاد دانشگاهی مشهد در تاریخ ۲ الی ۴ شهریور ماه ۱۳۹۵ در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با حضور و استقبال پرشور اساتید، دانشجویان، تولیدکنندگان و مسئولان اجرایی کشور برگزار شد. تعداد مقالات ارسالی به این کنگره در حدود 203 مقاله بود که به صورت شفاهی و پوستر مورد پذیرش قرار گرفت. در حاشیه این کنگره، تعداد 6 کارگاه تخصصی در زمینه کنترل آفات و بیماری‌های گلخانه‌ای، تغذیه محصولات گلخانه‌ای، استانداردهای سازه‌ای و باغبانی در طراحی گلخانه‌های تجاری، کشت بافت گیاهان زینتی، جداسازی ژن‌های ناشناخته و مطالعه عمل آنها و کارگاه درختکاری برگزار شد.
در مراسم افتتاحیه این کنگره، دکتر پژمان آزادی، رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران تصریح کرد: از ظرفیت گیاهان زینتی در زمینه اشتغال‌زایی و ارزآوری به درستی استفاده نشده که امیدواریم با مشارکت دانشگاه و تولیدکنندگان بتوانیم در این زمینه گام‌های موثری برداریم. همچنین در حوزه صادرات گیاهان زینتی با کمی توجه می‌توان درآمد حاصل از آن را به یک میلیارد دلار در سال رساند. وی با بیان اینکه اهمیت تولید گیاهان زینتی در کشورهای دیگر بیش از ایران درک شده، عنوان کرد: گردش مالی بیش از 150 میلیارد دلاری گیاهان زینتی موجب شده بسیاری از کشورها در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. امروز عمده بازار گل و گیاهان زینتی مربوط به اروپا است و در سال های اخیر کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین نیز به صادر کنندگان بزرگ گل و گیاهان زینتی تبدیل شده اند.
رییس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ایران اضافه کرد: در حوزه صادرات گل و گیاهان زینتی و با توجه به اهمیت بحران آب، اولویت وزارت جهاد کشاورزی به سمت کشت‌ گلخانه‌ای اختصاص یافته است. ایشان با تاکید بر ورود بخش خصوصی در حوزه باغبانی کشوراظهار کرد: 50 درصد از پروژه‌های پژوهشکده گل و گیاهان زینتی با مشارکت بخش خصوصی در حال انجام استکه پیشنهاد می‌کنیم این مدل در دانشگاهها و سایر مراکز تحقیقاتی نیز انجام شود و تعداد پروژه‌های با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افزایش یابد. وی افزود: با توجه به فرهنگی که در کشور وجود دارد، باید چمن در منظر شهری دیده شود. بنابراین در حوزه فضای سبز شهری می‌توان چمن‌های کم‌نهاده را وارد عرصه کرد. همچنین باید شبکه‌ای برای فضای سبز شهری ایجاد کرد که خروجی آن چندین گیاه مناسب برای فضای سبز شهرها باشد.
ایران سهمی در صادرات گل و گیاه جهان ندارد
همچنین مهندس سید محمد کیایی، رئیس دفتر گل و گیاهان زینتی وزارت جهاد کشاورزی کشور نیز دراین مراسم با تاکید براینکه ایران سهمی در صادرات گل و گیاه جهان ندارد، تصریح کرد: برای افزایش صادرات گل و گیاه کشور باید از اقداماتی از جمله قاچاق گل و گیاه جلوگیری کرد. کیایی با تاکید براینکه متاسفانه تشکل قوی در زمینه گل و گیاهان زینتی نداریم، عنوان کرد: مراکز تولید و تشکل‌های خصوصی در زمینه گیاهان زینتی باید تقویت شوند و ساماندهی آن‌ها در برنامه ما قرار دارد همچنین افزایش صادرات و پایانه‌های گل وگیاه نیز دیده شده است و امیدواریم تا پایان سال فاز اول پایانه‌های بین‌المللی راه‌اندازی شود. وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گفته و از طرفی نزولات جوی کاهش یافته است، مشکلات عدیده‌ای را با خود به دنبال داشته است و طرح اقتصاد مقاومتی در وزارت جهاد کشاورزی طی 10 سال ثابت خواهد بود و عملیاتی می‌شود.
رییس دفتر گل و گیاهان زینتی وزارت جهاد کشاورزی کشور اظهار کرد: راه‌اندازی گرایش تکنولوژی محصولات گلخانه‌ای در مقطع کارشناسی ارشد در وزارت علوم در دستورکار قرار گرفته است. وی با تاکید براینکه حرکت به سمت کشت گلخانه‌ای یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: سطح زیر کشت گلخانه‌ها در کشور 10 هزار هکتار بوده و سه درصد از گلخانه‌های جهان مربوط به ایران است. رییس دفتر گل و گیاهان زینتی وزارت جهاد کشاورزی کشور با بیان اینکه مصرف صحیح آب هدف عمده طرح اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است در همین راستا انتقال کشت خیار و گوجه به گلخانه در دستور کار است، افزود: توسعه 148 هزار و 355 هکتار کشت گلخانه‌ای و افزایش تولیدات گیاهان زینتی طی یک برنامه 10 ساله از اهداف کلی این طرح است. کیایی اضافه کرد: انتقال تکنولوژی نوین و بیوتکنولوژی، ارتقا دانش کارشناسان و بهره‌وران و ایجاد صندوق ملی محصولات گلخانه‌ای از دیگر برنامه‌های ما است. وی گفت: یکی دیگر از مشکلات گلخانه‌ها عدم ورود روشهای جدید مکانیزاسیون به واحدهای تولیدی است.
در ادامه مراسم دکتر ناصر شاهنوشی، رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی اظهار کرد: واژه‌ی گل‌های زینتی نباید به عنوان یک مقوله لوکس تلقی شود.80 درصد جمعیت ایران شهرنشین هستند که 43 درصد از آنان در 11 کلانشهر سکونت دارند و این مساله منجر به گسترش افقی و عمودی شهرها شده است. وی ادامه داد: این امر توجه جدی به فضای سبز و گل‌های زینتی را ضروری می‌کند، بنابراین نباید به گل‌های زینتی به عنوان یک کالای تجملی نگاه شود. دکتر شاهنوشی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد صادرات گل‌های زینتی در ایران کاهش یافته و سهم ایران کم‌تر از نیم درصد صادرات گیاهان زینتی جهان را شامل می‌شود.
وی با بیان اینکه پتانسیل‌های مطلوبی در حوزه گل و گیاهان زینتی وجود دارد که متاسفانه مغفول مانده است، افزود: ما در این زمینه به تکنولوژی بالایی نیاز نداریم و با وجود نیروهای توانمند، می‌توانیم ارتباطات خود را افزایش دهیم. رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی تاکید کرد: مدیریت گلخانه‌ها باید از مالکیت آن جدا شود چون هر فردی که دارای سرمایه است، صلاحیت کافی برای اداره گلخانه را ندارد. بنابراین سازمان نظام مهندسی کشاورزی باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشد.
دکتر شاهنوشی عنوان کرد: باید شرکت‌های دانش‌بنیان با کمک دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اساتید، تقویت شده و امکانات لازم در اختیار آنان قرار داده شود تا بتوانند در حوزه صادرات گل و گیاهان زینتی مشارکت مطلوبی داشته باشند. وی اضافه کرد: باید اتاق‌های بازرگانی دوره‌هایی را با مشارکت سازمان نظام مهندسی کشاورزی برگزار کنند تا دانشجویان و سایر افراد آموزش‌های لازم را در حوزه گل و گیاهان زینتی ببینند و با توجه به ذائقه‌های کشورهای مختلف، تولیدات گیاهان زینتی صورت گیرد.
دکتر محمود شور، دبیر علمی کنگره بین‌المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران، نیز در این مراسم گفت: متاسفانه وضعیت چندان مطلوبی در حوزه گل‌ و گیاهان زینتی در کشور وجود ندارد. بنابراین نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و سرمایه‌گذاری مطلوبی در این حوزه هستیم. وی با بیان اینکه وجود افراد متخصص، تنوع اقلیمی و سایر ظرفیت‌ها در کشور فرصت مناسبی را به وجود می‌آورد که بتوان با رویکرد اقتصاد مقاومتی در زمینه گل و گیاه زینتی از آن بهره برد، اضافه کرد: در این راستا احداث پایانه‌های صادرات گل و گیاه در مشهد می‌تواند به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. عضو هیات علمی گروه علوم باغبانی و فضای سبز دانشگاه فردوسی بیان کرد: بالغ بر 200 مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده که 95 درصد از آن‌ها مورد پذیرش قرار گرفتند و در طول برگزاری به صورت سخنرانی و پوستر ارائه خواهد شد.
در ادامه خلیل‌‌الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری مشهد با بیان اینکه اکنون بالغ بر 80 درصد گونه‌های گیاهی از تولیدکنندگان داخلی استان تامین می‌شود، اظهار کرد: با روند اعتمادسازی که با شهروندان در پیش گرفته‌ایم، طی سال گذشته خسارت ناشی از فضای سبز به کم‌تر از 50 درصد رسیده است. شاید یکی از عوامل اصلی آن را باید آموزش شهروندان و رفتار مطلوب با آنان دانست. وی ادامه داد: از 70 هزار هکتار فضای سبز در مشهد، 3000 هکتار به گل‌کاری در سطح شهر اختصاص دارد و طی 8 سال گذشته بالغ بر 1000 میلیارد تومان برای توسعه فضای سبز شهری هزینه شده است. نگاه ما به توازن فضای سبز شهری در نقاط کم‌برخوردار و برخوردار تغییر یافته و اکنون منظر شهری در مناطق کم‌برخوردار بسیار زیبا شده است و البته این وضعیت برای ما کفایت نمی‌کند. کاظمی با اشاره به اینکه نگاه ما به فضای سبز مشهد تامین منابع پایدار آب است، عنوان کرد: بالغ بر 50 کیلومتر خطوط آب شرب و غیرشرب در مشهد اجرا شده و خطوط فرعی را نیز در برخی از مناطق پیاده کرده‌ایم. آب‌های نامتعارف نیز به این خطوط اضافه شده است. همچنین برای 14 تصفیه‌خانه رسمی مجوز اخذ کردیم که با مشارکت بخش خصوصی تا پایان سال اجرا خواهد شد. وی با بیان اینکه توسعه فضای سبز بدون توجه به مشارکت شهروندان امکان پذیر نیست، تاکید کرد: امسال تا 14 متر مربع سرانه فضای سبز را محقق خواهیم ساخت و تا سال آینده آن را تا 15 مترمربع افزایش دهیم.
در ادامه غلامرضا صاحبی، رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد، نیز با بیان اینکه جهت تولید و خرید گیاهان زینتی و اشتغال فارغ‌التحصیلان این رشته حمایت لازم را خواهیم داشت، بیان کرد: وضعیت شهرنشینی و آپارتمان‌نشینی کلانشهر مشهد روز به روز نیاز به فضای سبز و تولید گیاهان زینتی را افزایش می‌دهد و شورای شهر مشهد حمایتی را جهت احداث باغبان‌ها اعلام کرد تا تولیدکنندگان به سمت تولید دیوارها و بام‌های سبز در شهر روی آورند. وی با اشاره به اینکه در جهاد کشاورزی نیز باید بستری برای اشتغال فارغ‌التحصیلان باغبانی فراهم شود تا زمینه صادرات در کشور افزایش یابد، عنوان کرد: 9000 هکتار از کشف‌رود مشهد درختکاری و 8 باغ در آن تعریف شده است که ما می‌توانیم این ظرفیت‌ها را به تولیدکنندگان واگذار کنیم و جهاد کشاورزی نیز باید برای آن اعتبار ارزان‌قیمت تامین کند تا فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی در آن به کار گرفته شوند. رییس کمیسیون خدمات شهری شورای مشهد خاطرنشان کرد: با توجه به بستری که در استان فراهم است، امسال تلاش خواهیم کرد که گل‌های استقبال از بهار را از تولیدات داخلی تامین کنیم. باید بستری فراهم شود تا در مناطق مختلف شهرداری ترویج و آموزش نگهداری گل در منازل برای شهروندان ایجاد شود.