یکشنبه 30 خرداد 1400

پیام رئیس اولین کنگره بین المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی

بنام آفریدگار زیبایی‌ها زندگی گل به توان ابدیت، زندگی ضرب زمین درضربان دل ما، زندگی هندسه ساده و یکسان نفس هاست (سهراب سپهری)

 گل و گیاهان زینتی که ریشه در فرهنگ و تاریخ ایرانیان دارد نمادی از محبت، آرامش، شادی و همزیستی با طبیعت است. این هدیه بهشتی می تواند کالایی ارزشمند برای ایجاد اشتغال و ارزآوری برای کشور نیز باشد. نقش گل و گیاه به عنوان یکی از محصولات مهم باغی کشور در شرایطی که کمبود آب تهدیدی جدی است بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در شرایطی که بسیاری از محصولات زراعی توجیه کشت و کار ندارند، بی‌شک توجه به محصولات باغی می‌تواند هم اشتغال مناسب ایجاد نماید و هم در حوزه صادرات و درآمد ارزی مهم باشد. طبق برنامه اقتصاد مقاومتی کشور، برنامه‌ریزی باید با نگاه علمی و اقتصادی انجام گیرد. بنابراین گل و گیاهان زینتی را باید از دو جنبه مورد ارزیابی قرار داد: یکی در حوزه درآمدزایی برای کشور و دیگری در حوزه استفاده بهینه از منابع بومی برای گسترش فضای سبز شهری. در سالهای آینده بی‌شک فضای سبز شهری به دلیل کمبود آب دگرگون خواهد شد. برای حفظ و گسترش فضای سبز کنونی و اینکه آیندگان نیز از زیباییهای نسل ما بهره‌مند شوند، باید کاری جدی انجام داد. تولید گیاهان مقاوم به خشکی و استفاده از سیستم‌های نوین با بهروری بالای آب بخشی از این اقدامات است. خوشبختانه کشور ما از منابع ژنتیک غنی در حوزه گیاهان زینتی برخوردار است و وظیفه ما این است که با بهره‌گیری از این منابع، ضمن حفظ و گسترش فضای سبز، حداقل مصرف آب را نیز داشته باشیم. در این شرایط بیش از هرچیز نیازمند با هم بودن و باهم اندیشیدن هستیم. بیش از هر زمانی می بایست همکاری و تعامل داشته باشیم تا راهی مناسب بیابیم که مورد وفاق همه صاحبان اندیشه باشد. این کنگره که دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی است، محلی برای شنیدن حرف‌های یکدیگر و همفکری و برنامه‌ریزی برای آینده است. محلی است تا از تجربیات یکدیگر بیاموزیم و دست در دست هم برای حفظ آبادانی کشور بکوشیم. بسیار خرسندم که این کنگره با مشارکت مراکز پژوهشی، دانشگاهی و بویژه سازمان پارک‌ها و فضای سبز و در شهر مقدس مشهد برگزار شده است. هر یک از نهادها با تجربیات ارزشمند خود و همکاری سازنده با یکدیگر می‌‌توانند مسیر رسیدن به هدف را کوتاهتر و دستاورها را بیشتر نمایند.
در پایان ضمن تشکر از همه عزیزانی که در این مسیر، انجمن علمی گل و گیاهان زینتی را یاری نمودند از دبیرعلمی استاد ارجمند آقای دکتر شور و دبیران اجرایی کنگره جناب آقای مهندس سلامی و سرکار خانم دکتر سمیعی و دانشجویان عزیز و پرتلاش دانشگاه فردوسی مشهد به ویژه آقایان دولتخواهی و وحدتی که زحمات زیادی برای برگزاری این کنگره کشیدند، تشکر و قدردانی می نمایم.

 

پژمان آزادی
رئیس اولین کنگره بین المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی