سه شنبه 4 اردیبهشت 1403

نقل و انتقال گل های شاخه بریده

دکتر مریم جعفرخانی کرمانی عضو هیات مدیره انجمن گل و گیاهان زینتی ایران
آیا هیچ وقت فکر کرده اید که انتقال گلهای شاخه بریده در جهان چگونه صورت می گیرد؟ ...

 آیا هیچ وقت فکر کرده اید که انتقال گلهای شاخه بریده در جهان چگونه صورت می گیرد؟ تامین گل های شاخه بریده در بیشتر نقاط دنیا از کشورهایی همچون اکوادور، کلمبیا است و این گل ها روزها برای رسیدن به مقصد سفر می کنند. اما چگونه این گل ها در حمل و نقل تازه می مانند؟ باید گفت مانند برخی از مسافران، این گل ها نیز در حین سفرهای بین المللی به خواب می روند. گل های شاخه بریده همانند گل رز، داوودی، میخک، و غیره سفر را از یک مزرعه در یک نقطه دنیا آغاز می کنند و در خانه ای در نقطه دیگر دنیا به پایان می رسانند.
هنگامی که گل ها در سطح مزرعه برداشت می شوند، در جعبه های خشک با سوراخ های بزرگ در دو سر جعبه، بسته بندی می شوند تا هوا در جریان باشد. این جعبه ها در یک واحد خنک کننده بزرگ قرار می گیرند که به سرعت هوای گرم را خارج و آن را با هوای سرد جایگزین می کند. این فرآیند شبیه به انجماد سریع است، اما گل ها به طور کامل فریز نمی شوند و فقط تا حدود 2 – 3 درجه سانتیگراد سرد می گردند. این کار، عمر مفید را به حداکثر می رساند و باعث کاهش آسیب می شود. در این دما گل خواب است و می تواند جهان را سفر کند!

کامیون های یخچال دار گل های سرد را به هواپیما های دارای یخچال منتقل می کنند و پس از خارج شدن از هواپیما، دوباره به کامیون های یخچال دار منتقل و به انبارهای مقصد سفر می کنند. در انبارها، گل ها آب جذب نموده و دوباره به زندگی بر می گردند. سپس گل ها به کامیونها منتقل می شوند تا آنها را به بازار های گل بیاورند و یا به طور مستقیم به گلفروشی های محلی منتقل کنند.
این زنجیره سرد نامیده می شود، و دشوار نیست حدس بزنیم چرا نگه داشتن گل ها سرد، اما نه یخ زده برای حفظ کیفیت در طول سفر ضروری است. البته این همان روشی است که برای سایر میوه ها و سبزی ها هنگام مسافرتهای بین المللی اعمال می شود. شگفت آور اینکه برخی از این گل ها قوی تر، تازه تر و مقرون به صرفه تر از گل های تولید شده در گلخانه های محلی هستند. پاسخ گل های مختلف به زنجیره سرد متفاوت است؛ گل رز در این روش انتقال، منحصر بفرد است، زمانی که گل های رز به دمای اتاق باز می گردندو شروع به باز شدن می کنند، نمی توان آن ها را مجددا به حالت خواب برگرداند. آنها می توانند سرعت چرخه خود را در یخچال کاهش دهند اما نمی توانند به حالت قبلی خود بازگردند. گل های دیگر مانند میخک وداوودی می توانند در دمای سرد به حالت خفته بازگردند. برای حفظ حداکثر تازگی، گل ها نباید بیشتر از یک هفته به حالت خفته درآیند. هر چه دوران خواب بیشتر طول بکشد کیفیت گل کاهش می یابد لذا این گل ها را می توان چندین بار از مرحله گرم به سرد و بالعکس منتقل کرد ولی باید دقت نمود که در هنگام سرد شدن، خشک و در زمان گرم شدن، به آب دسترسی داشته باشند.

منبع:
http://www.hortibiz.com/item/news/us-how-cut-flowers-get-to-your-home