سه شنبه 4 اردیبهشت 1403

تجدید میثاق دوباره با طبیعت

ترجمه: دکتر سمیه جزقاسمی
کمی بایستید و به تصویر بالا نگاه کنید. این یک عکس زیبا از چشم انداز کلاسیک باغ سلطنتی انجمن باغبانی انگلیس است. رفت و برگشت آب در حوضچه ویسلی که کناره های آن با زمین برخورد میکند،...

 

کمی بایستید و به تصویر بالا نگاه کنید. این یک عکس زیبا از چشم انداز کلاسیک باغ سلطنتی انجمن باغبانی انگلیس است. رفت و برگشت آب در حوضچه ویسلی که کناره های آن با زمین برخورد میکند، چمن سرسبز، توده‌ای از گل‌های رنگی، شکست نور در لابه‌لای درختان و بالاتر از همه آسمان ابری. یک توقف کوتاه در این محل (حتی برای چهل ثانیه) اثر مثبت حیرت انگیزی در روحیه شما دارد، و حتی می توان اعلام کرد که مادر طبیعت اینجاست.
مطالعه ذیل توسط دانشگاه ملبورن انجام شد و نتایج آن در مجله روانشناسی محیطی منتشر شده، از 150 دانشجو خواست که کاری را برای کاهش خستگی در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر انجام دهند.

از گروهی خواست تا ورزش کنند. گروهی به منظره یک علفزار نگاه کنند و گروهی دیگر هم چهل ثانیه به یک دیوار بتنی خیره شوند.
نتایج مقایسه شدند و دانشجویانی که از یک منظره سرسبز لذت برده بودند به طور معنی‌داری دارای اشتباه کمتری نسبت به گروهی که ورزش می‌کردند و گروهی که به دیوار بتنی خیره می‌شدند، بودند.
نتیجه‌گیری محققان این بود که، مکان‌های سرسبز یک تجربه ترمیمی برای ذهن ایجاد می‌کنند که کنترل منابع ذهنی و سطح توجه را تقویت می‌کند. البته همه می‌دانند که قدم زدن در پارک، نشستن زیر درختان در زمان صرف نهار، حتی گذاشتن گل بر روی میز کار، به داشتن یک روز بهتر کمک می‌کند.

تحقیق دانشگاه ملبورن برای درک بهتر رابطه بین مردم و محیط زیست طراحی شده بود. این تحقیق نشان داد که طبیعت می‌تواند تمرکز ما را بالا ببرد، علاوه بر آن فواید بسیاری نیز دارد. فضای سبز در داخل و اطراف بیمارستان به التیام زخم‌های افراد کمک می‌کند. درختان و صندلی‌هایی که در باغ‌ها و پارک‌ها گذاشته می‌شوند، پایه اصلی در محل ساخت خانه است. لذا باید به جذب مردم برای کمک به جمع‌آوری هزینه برای ساخت پارک در هر محله تاکید کرد. پارک‌ها و باغ‌ها در اجتماع و کشت و کار درختان در کنار خیابان‌ها رفتارهای ضد اجتماعی را کاهش می‌دهد. نکته اصلی در اینجا به ارتباط ما با طبیعت بستگی دارد. از این دانسته می‌توان به عنوان یک ابزار علمی استفاده کرد. زمانی که به مدت طولانی در پشت میز هستید، برای رفع خستگی می‌توانید تصمیم به یک استراحت سبز بگیرید. اگر خوش شانس هستید و در حیطه باغبانی کار می‌کنید و با یک محیط سرسبز در محل کار احاطهمی‌توانید یک زمان چند دقیقه‌ای را برای قدم زدن در باغ اختصاص دهید.
مطالعات دانشگاه ملبورن نشان داد، هر چشم انداز سبزی همین کارایی را دارد، مانند نگاه کردن به یک چشم انداز زیبا از پشت پنجره و یا زیبایی یک گلدان گل با طراوت. فقط مطمئن شوید که چشمانتان را چند دقیقه از صفحه نمایش دور می‌نمایید. پیشنهاد می‌شود به فرزندانتان نشان دهید که چگونه از طبیعت برای شادابی و افزایش کارآیی مجدد خود استفاده کنند.
منابع:
-Anonymous , 2017, FCI, P 27
- تصاویر از منابع اینترنتی