یکشنبه 3 مهر 1401

مصاحبه با پیشکسوت گل و گیاه در استان البرز

فاطمه سلحشور

لطفاً خودتان را معرفی نمایید:

 اینجانب داوود هاشمپور هستم تولید­کننده گل وگیاهان زینتی فضای باز از شهرکرج. مجتمع گل و گیاه هاشمپور بنا به اسناد مکتوب اداره کشاورزی در سال 1348توسط پدرم در وسعت 3 هکتار پایه‌گذاری شد. از سال 1380 با همکاری برادرانم به طور مستقیم مشغول به امر تولید گل وگیاه هستیم و با حدود 300 شهرداری در داخل و خارج از کشور (کشورهای عراق، آذربایجان (نخجوان)، ترکمنستان و تاجیکستان) همکاری داریم. بنده سومین نسل خانواده در حرفه باغبانی هستم.

آیا رشته تحصیلی شما کشاورزی است؟

  تحصیلات بنده ابتدا مدیریت بازرگانی وحسابداری بوده وسپس در سال 1385 مدرک طراحی فضای سبز از جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران اخذ نمودم.

در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید و چند هکتار زمین دارید ؟

 درحال حاضر 9 هکتار سطح زیر کشت گیاهان زینتی در 4 استان البرز، قزوین، گیلان و مازندران داریم و از روش آبیاری تحت فشار و بارانی استفاده می‌کنیم.

الگوی شما از این که خواستید به این عرصه وارد شوید چه کسی (یا کسانی) بودند و از چه طریقی وارد این حرفه شدید؟

  همانطور که در ابتدا عرض کردم به جهت اینکه این شغل خانوادگی است، از زمان تحصیل به صورت پاره وقت مشغول به کار بودم و پس از پایان تحصیلات هم به عنوان شغل آینده خود آن را انتخاب کردم.

چه انگیزه‌ای باعث شد که وارد این کار شوید؟

با توجه به نیاز روز افزون و اهمیت فضای سبز در زندگی شهری و فعال شدن ارگانهای متولی حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و چشم انداز بازارهای رو به رشد گل وگیاه در کشورهای همجوار، همیشه این حرفه را دارای پتانسیل بالا جهت سرمایه‌گذاری و سودآوری می‌بینم.

میزان سرمایه‌گذاری اولیه شما در این راه چقدر بوده و آیا از نتایج کار و تلاش خود راضی هستید؟

باتوجه باینکه این کار، حرفه خانوادگی ما بود، در ابتدای کار هزینه‌ای بابت خرید زمین و ایجاد تاسیسات گلخانه نداشتم، اما با موجودی حدود30 میلیون تومان بصورت نقدی و گل وگیاه به ارزش همین مبلغ شروع به کار کردم و با نگاهی به ابتدای کار از موقعیت فعلی کاملا راضی هستم.

آیا تحریم‌ها تاثیری در امر تولیدتان ایجاد کرد؟

در زمینه تولید گیاهان فضای باز، وابستگی به خارج از کشور نداریم و تحریم‌ها در تولید تاثیری نداشته، مگر در مورد ماشین آلات، کود و سم‌های وارداتی که در زمان تحریم نمونه‌های نامرغوب و بی‌کیفیت، بازار را اشباع کرد. همچنین در صادرات و ورود به بازار کشورهای هدف و وصول مطالبات خارجی و همچنین عدم تمایل برخی از کشورها در مورد همکاری با شرکت‌های ایرانی مشکلات بسیاری بوجود آمد که همچنان هم باقی مانده است. 

چه عاملی موجبات دلگرمی شما را فراهم می‌کند؟

افتخار ما سهمی از آبادانی ایران، استفاده از محصولات ما در پروژه‌های ملی، استفاده مردم سرزمینم از بوستان‌ها و پارک‌هایی که ما و دیگر همکارانمان در تامین گیاهان آن نقشی داشته‌ایم بسیار مایه مباهات و لذت بخش هست.

دلیل موفقیت خود را در چه امری می‌بینید؟ آیا تا به حال دچار یاس شده‌اید؟

نه به آن معنا که در ادامه حرفه ام دچار تردید شوم. ارتباط نزدیک با مراکز دانشگاهی و اساتید بزرگوار باغبانی، معرفی و تولید گونه‌های جدید و مناسب هر اقلیم و سلامت در بخش مسائل مالی فی‌مابین مجموعه ما و دیگر همکاران و مشتریان ضامن بقا و ماندگاری ما بوده است. همچنین، ارتباط مستمر با همکاران و تولیدکنندگان داخل و خارج از کشور از طریق شرکت و یا بازدید از نمایشگاه‌های تخصصی و رصد کردن پیشرفت این حرفه و ریسک پذیری بالا، همچنین هزینه و وقت زیادی که در بازاریابی و فروش انجام می‌دهیم و مشتری‌مداری را سرلوحه کارمان قرار داده‌ایم، از دیگر عوامل موفقیت مجموعه است.

مهم‌ترین مشکل مجموعه تولیدی شما چیست؟

مهمترین دغدغه ما و بیشتر همکارانم در حال حاضر وصول مطالبات از شهرداری‌ها و ارگان‌های دولتی می‌باشد که بزرگ‌ترین خریداران محصولات ما هستند و این مشکل ضربه غیرقابل جبرانی به جامعه باغبانی کشور وارد کرده است.

به طور کل از کار خود راضی هستید؟ توصیه شما به نسل جوان که قصد ورود به این حرفه را دارند، چیست؟

بله راضی هستم و همیشه شاکر خداوند و قدردان کسانی که من را در این مسیر همراهی و کمک کردند. توصیه دارم چنانچه با عشق وعلاقه وارد این حرفه زیبا و درعین حال پر مشقت شدند، میراثی از خود بجا بگذارند که همیشه با نیکی و افتخار از آن یاد شود و نسل بعدی که فرزندان ما هستند با اشتیاق ادامه دهنده این راه باشند. از شما وهمکاران محترمتان هم کمال قدرانی وتشکر را دارم.