دوشنبه 4 بهمن 1400

یکی از صادرکنندگان گل در شمال

فاطمه سلحشور

لطفاً خودتان را معرفی نمایید:

 محمد رمضانی هستم، متولد 1347 در شهرستان نوشهر.

آیا رشته تحصیلی شما کشاورزی است؟

 خیر. مدرک بنده کارشناسی معماری هست.

در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید و چند هکتار زمین دارید؟

در زمینه تولیدگیاهان فضای باز مشغول هستم و حدود 8 هکتار زمین دارم.

الگوی شما در ورود به این عرصه چه کسی (کسانی) بود و از چه طریقی وارد این حرفه شدید؟

شغل پدری من تولید نهال بود. در واقع از کودکی در باغ بزرگ شده‌ام

چه انگیزه‌ای باعث شد که وارد این‌کار شوید؟

عشق و علاقه به تولید گل وگیاه و وابستگی به شغل پدرم باعث شد تا وارد این حیطه بشوم.

میزان سرمایه گذاری اولیه شما در این راه چقدر بوده و آیا از نتایج کار و تلاش خود راضی هستید؟

من در سال 1372 با حداقل‌ها شروع کردم و متاسفانه نتوانستم تولیدم را به فروش برسانم در نتیجه تمام سرمایه‌ام را از دست دادم. در آن زمان جوانه زنی بذرها شوق زیادی در من ایجاد می‌کرد.

با رسیدگی خوب، نهال‌ها بسیار زیبا شده بودند و دوست داشتم که هرچه زودتر به دست مصرف کننده برسد اما متاسفانه مشتری برای نهال‌ها نبود. از هر مسیری که امکان داشت تلاش کردم تا نهال‌ها را بفروشم اما مجبور به حذف همه آنها شدم. چون با بزرگ شدن نهال‌ها، امکان نگهداری آنها وجود نداشت الان که با شما صحبت می‌کنم و آن زمان را به یاد می‌آورم، نمی‌توانم ناراحتی دور ریختن نهال‌ها را فراموش کنم. با از دست دادن سرمایه اندکم به عنوان اولین تجربه کاری شخصی، امیدی به ادامه کار نداشتم اما اعتقاد دارم که سختی‌ها و مشکلات برای این جلوی پای انسان‌ها گذاشته میشود که ظرف وجودی آن‌ها را بزرگ کند، درست مثل آهن که وقتی سرد و گرم چشیده می‌شود به فولاد تغییر ماهیت می‌دهد. من تمام موفقیت‌های بعدی خودم را از همان شکست میدانم که مسیر کارم را عوض کرد. آن زمان متوجه شدم که ما تولید کننده زیاد داریم ولی بازاریاب نداریم. لذا به فکر بازاریابی گل وگیاه افتادم و الان میتوانم به این افتخار کنم که شرکت ما بالغ بر 400 کانتینر صادرات به کشورهای خارجی دارد که همه، مدیون همان شکست و بازاریابی مناسب هست.

چه بخشی از کارتان بیشتر برایتان لذت بخش است؟

وقتی با کارگران در باغ دور هم روی زمین خاکی می‌نشینیم و چایی می‌خوریم، وقتی خنده و شادی‌های آن‌ها را می‌بینم و از اینکه سهمی در آن داشتم، بسیار خوشحالم.

چه راه‌های خلاقانه‌ای را امتحان کرده‌اید که تضمین کننده سلامت و پیشرفت کارتان باشد؟

 یکی از راه‌هایی که می‌تواند متضمن پیشرفت و سلامت کار باشد این است که در کنار روابط، ضوابط و اصول را هم رعایت کنیم و معاملات را بر منوال فقط دوستی پیش نبریم. دوستی در انجام معاملات سهم بسزایی دارد ولی در کنارش قوانین تجارت را هم باید لحاظ کرد.

چه توانائی و قابلیتی در شما باعث موفقیت‌ شما شده است؟

 من خودم را موفق نمیدانم. ولی یکی از رموز موفقیت داشتن هدف هست که پیدا کردن هدف هم خود معضلی است که جوانان با آن درگیرند. هدف به معنی یک نقطه روشن در امتداد یک راه هست ولی دیدن این نقطه روشن با راه‌های متفاوتی که در فکر یک جوان کم تجربه هست یک مشکل اساسی هست.

درحال حاضر، مهمترین مشکل یا دغدغه‌ای‌که‌ در کسب و کارتان با آن درگیر هستید، چیست؟

مهمترین مشکل کشور ما در مورد گیاهان فضای باز، عدم تولید در تعداد مناسب و استاندارد هست. این مساله باعث شده است که نه تنها در بازار داخلی، بلکه جوابگوی نیاز بازار خارجی نیز نیستیم. یعنی تولیدکننده ما نگران این است که اگر تولید انحصاری یک قلم گیاه را داشته باشد، امکان دارد که نتواند آن را به فروش برساند، لذا ده نوع گیاه را در تعداد کم تولید می کند و از طرفی خریدار خارجی هم مایل است که وقتی یک گیاه را خریداری می‌کند، همه دارای کیفیت و سایز یکسان باشد.

به خوانندگان این مصاحبه چه توصیه ای دارید؟

توصیه‌ام این است که زرنگ باشند. بالاترین زرنگی از دیدگاه من صداقت است. چون بیشتر مخاطبین شما جوانان فعال در حوزه گل و گیاه هستند، به جوانان توصیه می‌کنم اگر با طرف تجاری خودشان با صداقت برخورد کنند، سال‌های متمادی میتوانند باهم کار کنند و شرکای تجاری خوبی باشند.

آیا از نتیجه کار خود در جهات مختلف مادی و معنوی راضی هستید؟

خیر راضی نیستم. میتوانستم بهتر عمل کنم.

 

مطلع شدیم که کانالی بنام پایانه گل راه اندازی نمودید. هدف از ایجاد کانال را اگر صلاح میدانید بفرمایید؟

از فرمایشات مولا علی (ع) است که می‌فرمایند: "فرزند زمانه خویش باش". در حال حاضر امکانات نرم افزاری و اطلاع رسانی را دراختیار داریم که در یکی دو سال قبل نداشتیم و این امکانات کمک بسیار زیادی به همکاران خواهد کرد. اگر یادتان باشد، حدود 15 سال پیش باجه‌های مخابراتی در کشور شروع به کار کردند و بسیار حرکت خوبی در زمان خودش بود. اما بعد از اینکه موبایل به کشور وارد شد، دیگر باجه‌های مخابراتی موضوعیت نداشت و به یکباره جمع شد. با توجه به اینکه در عصری زندگی می‌کنیم که سرعت انتقال و تحول بسیار بالاست، لذا ما هم باید خودمان را با این تغییرات وفق دهیم. کانال پایانه گل دارای چند رسالت است که به شرح زیر به آن اشاره می‌شود.
1- یکی از مشکلاتی که بخش گل و گیاه با آن درگیر هست، نبود اطلاعات آماری تولید گل و گیاه در کشور هست و مثل تمام رشته‌های کشاورزی در کشور مشکل تولید مازاد یک رقم و کمبود یک رقم دیگر وجود دارد. یکی از اهداف پایانه، جمع‌آوری اطلاعات تولید همکاران و دراختیار قرار دادن آن به صورت آمار ماهیانه به همکاران هست.
2-وظیفه پایانه در واقع، کم کردن مشکلات همکاران در امر خرید و فروش است. در حال حاضر همکاران از سراسر کشور به مناطقی که مرکز عمده تولید گل و گل و گیاه تشریف می‌برند و با صرف هزینه اقامت چند روزه و وقت گذاشتن و گشتن در باغات مختلف سعی می‌کنند که لیست خرید خود را تهیه نمایند ولی با ایجاد پایانه که بزودی سایتی هم به همین نام www.payanehgol.com ایجاد می‌گردد، همکاران می‌توانند از موجودی باغات گل و گیاه ایران اطلاع پیدا کرده و بدون هزینه رفت و آمد، فروشندگان گیاه مورد نظر را پیدا کنند و مستقیم خرید نمایند. با این حرکت، هر مکان تولید در کشور تبدیل به پایانه‌ای جهت تولید و صادرات خواهد شد و دیگر نیازی به انتقال اجناس همکاران به محلی برای نمایش و فروش نخواهد بود.
رسالت سوم پایانه، موضوع رونق بخشی به بخش صادرات گل و گیاه هست. پایانه با قراردادی که با شرکت‌های خارجی متقاضی گل و گیاه منعقد می‌کند، فراخوانی جهت تولید انبوه گیاهان به تولیدکنندگان عضو خود می‌دهد. به این ترتیب، هر تولید کننده‌ای که توان تولید داشته باشد، می‌تواند با بستن قرارداد با پایانه، آن محصول را تولید کند، پایانه طبق قرارداد محصول را خریداری و صادر می‌نماید. این موضوع را هم باید متذکر شوم که پایانه طی دو سال گذشته برابر اسناد موجود 215 کانتینر به کشورهای منطقه صادرات داشته است که انشاا... بتوانیم این روند را با کمک تولید کنندگان و صادرکنندگان گسترش دهیم. در آخر، لینک کانال پایانه را نیز برای عضویت همکاران تقدیم می‌کنم. امیدوارم این حرکت جدید بتواند تحول جدیدی در عرصه گل و گیاه کشور داشته باشد.
https://telegram.me/payanehgol20