دوشنبه 4 بهمن 1400

بزرگ‌ترین تولید کننده نهال نوئل آبی و سدروس

مصاحبه با آقای غلامحسین خواجه تبریزی
در ارتفاعات سر سبز 2000 تنکابن در کنار جنگل های 3000، شخصی کار آفرین مبادرت به تولید نوئل آبی و سدروس در مزرعه خود نموده و امروزه جزء بزرگترین تولیدکنندگان گیاهان زینتی فضای سبز بخصوص نوئل آبی می باشد. مصاحبه ای با ایشان انجام داده ایم تا با ایشان بیشتر آشنا شوید.

لطفاً خودتان را معرفی نمایید:

اینجانب غلامحسین خواجه­ تبریزی از مدیران قدیم شهرداری تهران هستم. در سال 1379 پس از بازنشستگی به جهت علاقه شخصی و ضرورت شروع کاری جدید به شهرهای شمالی کشور سفر کردم و مطالعات خود را به منظور تولید نادرترین گیاهان زینتی و کمیاب در کشور آغاز نمودم و در این رهگذر با گیاهان سوزنی برگ بخصوص آبیس‌ها و نوئل‌های آبی، از طریق اینترنت با یکی از اساتید دانشگاه‌های آمریکا که مقالاتی در زمینه نوئل آبی منتشر نموده بود آشنا و به کمک او روش تولید از طریق بذر را آموختم و اکنون پس از 14 سال بزرگترین مزرعه نوئل آبی کشور را بوجود آورده ­ام.
 

آیا رشته تحصیلی شما کشاورزی است؟

خیر رشته تحصیلی من بازرگانی است. من با تحقیقات بازار و کسب اطلاعات به دانش تولید نوئل آبی و سدروس که هر دو از گیاهان کمیاب، زیبا و قیمتی هستند آشنا شده و مبادرت به تولید نمودم.
 
 

میزان سرمایه گذاری اولیه شما در این راه چقدر بوده و آیا از نتایج کار و تلاش خود راضی هستید؟

در سال 79 با واردات بذر به کمک فرزندانم کار تولید نوئل آبی را شروع کردم و اکنون ارزش نهال­های تولیدی در مزرعه ما به میلیاردها تومان رسیده است. خدا را شکر می­کنم و با 8 پرسنل محلی و یکی از فرزندانم مزرعه را اداره می­کنیم.
 

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و وجود تحریم ها آیا تاثیری در کسب و کار شما داشته است؟

البته که تاثیر داشته است اما با توسعه بازاریابی و شرکت در نمایشگاه های استانی و حراج های فصلی، بازار و صادرات فروش خود را توسعه داده ایم.
 

مهمترین عامل اصلی موفقیت شما چه بوده است؟

تفکر، برنامه ریزی، استقامت و پشتکار و باور به موفقیت
 

به خوانندگان این مصاحبه چه توصیه ای دارید؟

پروردگار متعال در طبیعت تنوع بسیاری قرارداده است. کافی است به اطرافمان با دقت نظاره کنیم و با برنامه ریزی ازاین سفره عظیم الهی سهم خود را بدست آوریم. در اکثر نمایشگاه های بین المللی گل و گیاه در جهان، هزاران گونه زیبا و نادر از انواع گل و گیاه به صورت صنعتی عرضه می گردند که هر یک از آنها می تواند به تجارت بزرگی منجر شود.
 

با توجه به اینکه رشته تحصیلی شما باغبانی نبوده، این موضوع چقدر در روند فعالیت شما تأثیر داشته است؟

تخصص در هر رشته کاری میتواند سرعت موفقیت را افزایش دهد. قطعاً رشته تحصیلی مرتبط میتوانست کمک بیشتری در کسب موفقیت من داشته باشد اما کسب علم از طریق مختلف نیز عملی است و با گرفتن مشاور و کارشناس، این مهم قابل حل

آیا از نتیجه کار خود در جهات مختلف مادی و معنوی راضی هستید؟

زمانیکه در میان نهال ها هستم، احساس می کنم در بهشت قدم می زنم و از نظر مادی نیز همینکه بیش از8 نفر مستقیماً به کار مشغول هستند لذت می برم و آرزوی موفقیت برای همه تولیدکنندگان کشور را دارم

.