چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

صنعت گل اتیوپی داستان یک موفقیت

ترجمه: مهندس خیراله دستیاری کارشناس ارشد گیاهان زینتی و فضای سبز
شرکت "شر" (Sher) یک بنگاه بزرگ گل با سهم 65 درصدی از مجموع صادرات باغبانی در اتیوپی است. اداره مرکزی آن در شهر "زی وی"(Ziway) در فاصله 163 کیلومتری از آدیس آبابا، پایتخت آن کشور، مستقر می باشد.

شرکت "شر" (Sher) یک بنگاه بزرگ گل با سهم 65 درصدی از مجموع صادرات باغبانی در اتیوپی است. اداره مرکزی آن در شهر "زی وی"(Ziway) در فاصله 163 کیلومتری از آدیس آبابا، پایتخت آن کشور، مستقر می باشد. ورود این شرکت به صنعت روبه رشد گل اتیوپی در سال 2005 آنرا به بزرگترین بنگاه با مالکیت 500 هکتاری در اتیوپی تبدیل نمود. شرکت شر پیش از این بمدت 15 سال در کنیا فعالیت داشته است و در سالهای اخیر درخواست زمین بیشتری از مقامات کشوری نموده است. این شرکت با فعالیت گسترده خود13000 شغل برای ساکنان شهر "زی وی"(Ziway) و حومه آن ایجاد کرده است .

در سال 2004 دولت اتیوپی، دو مالک هلندی شرکت، خریت و پیتر بارن هورن (Gerrit and Peter Barnhoorn)، را برای اجرای پروژه‌ بزرگی در اتیوپی دعوت نمود. مالکین هلندی شرکت اظهار نموده اند که با کمک و تشویق ویژه نخست وزیر فقید اتیوپی، "ملیس زیناوی" (Meles Zenawi) جسارت این کار را پیدا کرده اند.
صنعت باغبانی اتیوپی، علیرغم ورود دیر هنگامش به بازار، با صادر نمودن یک محصول غیر سنتی، به موفقیت بزرگی دست یافته است. اتیوپی دومین صادر کننده بزرگ در آفریقا، پس از کنیا، و پیش از تانزانیا، اوگاندا و زیمبابوه است. این کشور همچنین پنجمین کشور بزرگ صادر کننده غیر اروپایی به بازار گل بریده اتحادیه اروپاست. طبق گزارش روزنامه Daily Nation کنیا "اتیوپی توانسته است به نیمی از آنچه کنیا طی سه دهه بدست آورده است، برسد. با این سرعت، اتیوپی می تواند بعد از یک دهه از کنیا پیشی گیرد. "صنعت باغبانی اتیوپی در سال 2007 درآمد 94 میلیون دلاری به همراه داشت، در حالی که کنیا یک درآمد هنگفت 364 میلیون دلاری داشت. این روزنامه می افزاید: علیرغم درآمد 4 برابری کنیا، پیشرفت سریع اتیوپی،" کنیا را در حیرت فرو برده است" البته هنوز تا رسیدن به اوج فعالیت خود با چالش های زیادی روبروست. براساس اظهارات صاحبان شرکت های گل و گیاه، حل این چالش‌ها نیازمند دخالت دولت است. برخی می گویند سیاست سرمایه گذاری جدید اتیوپی به لحاظ مشوق های مربوطه، فاقد درک درستی از این بخش می باشد. عدم دسترسی به زمین برای توسعه شرکت ها و قیمت بالای حمل ونقل هوایی نیز از جمله مشکلات مهم این بخش محسوب می شوند.

کمال حسین، کارمند روابط عمومی شرکت به مجله Fortune گفته است:"ما تحت چالش های متعددی از جمله قطع برق، مشکلات ارتباطی و خدمات نامناسب حمل و نقل کار می کنیم." جاگدیش مهاجان (Jagdish Mahajan)، مدیر مزرعه و نماینده شرکت "جویتک فرش" (Joytech Fresh) یکی دیگر از شرکت های گل خارجی فعال در اتیوپی، با کمال هم نظر است. او می گوید: "هر گاه برق قطع می شود، همه فن ها و اتاق های خنک کننده متوقف شده، دمای گلخانه بالا رفته و گیاهان پژمردگی می شوند." Maranque Plant یکی دیگر از شرکت های فعال در این بخش، با چالش های لجستیکی ناخواسته روبرو است. این شرکت در شهر "الاگا دوره" (Alaga Dore) در 125 کیلومتری آدیس آبابا، واقع است. مشکلات پیش روی این شرکت، توانایی‌اش را برای تولید ارز بیشتر خارجی و رسیدن به هدفی که مد نظر دولت است کاهش داده است. با اینکه این شرکت در سال 2013، با تولید360 میلیون قلمه شاهد افزایش در گل بریده خود و صادرات آن عمدتا به ژاپن، هلند، آفریقای جنوبی و ایالات متحده آمریکا بود اماهنوز بالاخص از نظر عوارض بر خدمات بار با مشکلاتی روبرو می باشد. در اوایل فعالیت، صادرات شرکت با استفاده از خطوط هوایی شرکت KLM هلند با پرواز مستقیم از آدیس آبابا به اصلی ترین بازار خود یعنی آمستردام، صورت می گرفت، اما با پایان یافتن این پرواز در مارس 2013 این شرکت مجبور شد از خطوط هواپیمایی اتیوپی (EAL) استفاده کند که با توقف در بلژیک، باعث تاخیر می‌شد. برخی از شرکت ها از جمله شرکت "شر" که با مشکل مشابه مواجه بودند، از دولت خواستند که اجازه دهد تا با هواپیمای اختصاصی گل رز را با سرعت و سهولت بیشتری انتقال دهند. با اینکه صادرکنندگان گل همچنان در انتظار راه چاره ای برای چالش های موجود هستند، اما بنظر نمی رسد که آژانس توسعه باغبانی اتیوپی (EHDA) حداقل در آینده ای نزدیک، راه برون رفتی ارائه نماید."مکونن هایلو" (Mekonnen Hailu) کارمند روابط عمومی آژانس عقیده دارد که "این شکایت ها بیش از حد اغراق آمیز هستند. آنها از مشوق های جذابی که آژانس برای حمایت از بخش باغداری مهیا کرده است بهره مند هستند". او برای تایید استدلالش دوره تنفس مالیاتی را ذکر می کند .در ابتدا، تنها پنج سال به عنوان دوره تنفس مالیاتی به شرکت ها داده شد با اینحال در حال حاضر، به هفت سال افزایش یافته است. او می‌گوید: کارشناسان آژانس، کمک های فنی و زیست محیطی را فراهم کرده‌اند. "تیلای بکل" (Tilaye Bekele)، مدیر اجرایی انجمن صادرکنندگان تولید کننده باغبانی اتیوپی(EHPEA) استدلال می‌کند که دولت می تواند کار بیشتری انجام دهد. نبود یک سرویس رقابتی برای حمل و نقل، علاوه بر فقدان خدمات تثبیت شده، مانع از عملکرد مناسب این بخش است. از 120 شرکت تولید کننده فعال گل خارجی و محلی در اتیوپی، 96 شرکت عضو انجمن صادر کنندگان، تولید کننده باغبانی اتیوپی (EHPEA) می‌باشند. سرمایه 73 تا از 120 شرکت‌ از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI)، 11 شرکت از طریق سرمایه گذاری مشترک و 36 شرکت با بودجه های افراد محلی تاسیس شده است.

http://www.hortibiz.com/