چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

یکی از برندگان مدال طلای گیاهان زینتی منتخب در سال 2014-2013 Zinnia marylandica Zahara Sunburst

مترجم: سمیه جزقاسمی (عضو انجمن گل و گیاهان زینتی)
با داشتن گل آهار Zinnia marylandica Zahara Sunburst در باغچه، داشتن نقاطی درخشان در زمانی که هوا ابری یا بارانی است، غیر ممکن نخواهد بود.

 

با داشتن گل آهار Zinnia marylandica Zahara Sunburst در باغچه، داشتن نقاطی درخشان در زمانی که هوا ابری یا بارانی است، غیر ممکن نخواهد بود. این گیاه، گل های شکفته طلایی رنگ دارد که خطوط قرمز در قسمت پائین هر گلبرگ تا مرکز آن ادامه می یابد .در شب های سرد، رنگ این نوارها تیره شده، در صورتی که در شب های گرم و با استفاده از تنظیم کننده های رشد در گلخانه، این نوار ها روشن تر می شوند.

این گل به دلیل داشتن گل های شاداب و متراکم و الگوی جدید دو رنگ زرد – قرمز، مدال طلا را از هیئت داوران اصلاح کنندگان گل فلوروسلکت دریافت نموده است. مقاوم بودن این گیاه در برابر بیماری های معمول قارچی و بیماری باکتریایی سوختگی برگ، بیشتر مصرف‌کنندگان و کشاورزان را متمایل به کاشت آن کرده است. این گل را می توان پس از بستر سازی، در بهار تا تابستان کشت نمود. این گیاه دوستدار آفتاب بوده و در مکان‌هایی با هوموس غنی، زهکش مناسب یا خاک حاصلخیز رشد کرده و گل های درخشانی تولید می نماید.

آهار یکی از جنس های خانواده Asteraceae و بومی ناحیه جنوب غربی تا جنوب آمریکا است. گونه Zahara marylandica در واقع هیبریدی است که در اوایل سال 1980 در دانشگاه مریلند ایجاد شده و گسترش یافته است. آهار رقم Sunburst Zahara اولین بار در سال 2009 معرفی شد که به دلیل مقاومت به بیماری ها، گرما و خشکی و داشتن رنگ های درخشان منحصر به فرد، تاکنون در باغچه ها نقش آفرین بوده است. رقم Zahara Sunburst یکساله، تتراپلوئید و اولین گل آهار با دو رنگ زرد و قرمز می باشد. دوره گلدهی آن از بهار تا آغاز فصل یخبندان می‌باشد. ارتفاع بوته 40 سانتی متر و گستردگی آن نیز برابر 40 سانتی متر است.
پرورش :
دانه ها در دمای 20-22 درجه سانتی گراد در ماه آوریل ( فروردین – اردیبهشت ) کاشته می شوند. برای کاشت، باید یک لایه ورمی کولیت تهیه نمود که دارای رطوبت نسبی 95 درصد باشد تا لپه‌ها سبز شوند. در دمای 18 درجه سانتی گراد بهترین رشد و نمو انجام می‌گیرد. پس از 3 هفته، انتقال به محل اصلی قابل انجام است. یک هفته پس از انتقال به محل اصلی به میزان 0/175 تا 0/225 واحد در گرم از کود غنی از شده با نیترات با کمی فسفر می‌توان استفاده کرد. فاصله کاشت گیاهان باید 30×30 سانتی متر و در مکانی آفتاب‌گیر باشد.