چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

گل سینره در نوروز

در زمان های قدیم همیشه از گل سنبل در سفره ی هفت سین استفاده میشد ، ولی چند سالی است که به علت گران تر شدن و کمتر شدن گل سنبل، بیشتر در بازارها سینرر عرضه شده و دیده می‌شود.

همیشه در سال نو و در ایام عید میتوانیم گلدان های پر از گل سینره را مشاهده کنیم. در زمان های قدیم همیشه از گل سنبل در سفره ی هفت سین استفاده میشد ، ولی چند سالی است که به علت گران تر شدن و کمتر شدن گل سنبل، بیشتر در بازارها سینرر عرضه شده و دیده می‌شود.

مشخصات گیاه شناسی:
نام علمی: Cineraria
خانواده:Compositae

این گل که در فارسی به آن سینرر یا سینره میگویند، بومی جنوب آفریقا است اما در حال حاضر در بسیاری از کشور های جهان پرورش داده می‌شود. این گیاه دارای فرم علفی و خشبی است و تاکنون حدود 35 گونه آن شناسایی شده است. تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذردر اواخر زمستان انجام می‌شود. گل‌های این گیاه تنوع زیادی داشته و در رنگهای صورتی، قرمز، آبی، بنفش، سفید و یا ترکیبی از آنها مشاهده می‌شود. این گیاه گل‌های زیادی تولید میکند که قطر هر کدام از آنها به پنج سانتی‌متر میرسد . سینرر بعد از گلدهی از بین رفته و غیر قابل استفاده میشود. این گیاه به نور زیاد ولی غیر مستقیم نیاز دارد و باید در محیط و خاک مرطوب نگه داری شود. سینرر مناسب سفره هفت سین و هدیه دادن به اطرافیان در ایام عید می‌باشد