چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

بگونیا

تهیه و تنظیم: هانیه حاتمیان
بگونیا بطور معمول به عنوان گیاه آپارتمانی و در بسترهای تابستانی سایه دار کشت میشود. این گیاه منشا گرمسیری و نیمه گرمسیری داشته و ویژگی آن شکل برگ های نامتقارن اش می باشد.

 

بگونیا بطور معمول به عنوان گیاه آپارتمانی و در بسترهای تابستانی سایه دار کشت میشود. این گیاه منشا گرمسیری و نیمه گرمسیری داشته و ویژگی آن شکل برگ های نامتقارن اش می باشد. گروه های مختلفی از بگونیا وجود دارند که از نظر اندازه، رنگ و شکل مختلف برگ‌ با هم تفاوت دارند. برگ ها ممکن است به شکل مارپیچ، بشقابی و بال اژدها مشاهده شده و کرکدار یا بدون کرک باشند. بزرگترین جنس بگونیا Rhizomatous دارای بیش از 700 گونه می باشدکه بیشتر در نواحی مکزیک، جنوب و مرکز آمریکا وجود دارند. بگونیا را می توان با استفاده از ساقه‌های نسبتا ضخیم و یا ریزوم که بطور عمودی نزدیک سطح خاک رشد کرده و برگ‌ها و ریشه‌های جدید تولید می‌نمایند، تکثیر نمود. بگونیاها دارای جذابترین انواع برگ‌ و ساقه می باشند و از این نظرخزانه ژنی غنی برای اصلاح این گیاه وجود دارد. برترین گونه‌های این گیاه Begonia ‘Escargot,’ B. ‘Iron Cross,’ and B. ‘Benitochiba هستند.
بگونیاهای عصایی شکل: یکی از مشهورترین گروه بگونیا هستند که معمولا برای کاشت آپارتمانی مناسب می‌باشند. این گروه معمولا عادت به رشد عمودی داشته و دارای ساقه‌های قسمت‌بندی شده شبیه بامبو می باشد. دارای برگ‌های زیبایی هستند و معمولا در تابستان و بهار و در برخی از گونه‌ها در تمام سال شکوفه های رنگی متنوعی می‌دهند.به عنوان مثال، یک توده انبوه از B. ‘Cracklin’ Rosie’ و B. maculata varبالغ) ترکیب تماشایی مناسب برای کاشت در گلدان‌های بیرون منزل می‌باشند.
گروه Scandent: این گروه از نظر برگ‌، اشکال و گل‌ تنوع خیلی زیادی دارند.
دو گروه باقی مانده بگونیا - RexCultorum  و  - Tuberous از مشهورترین و پر استفاده‌ترین گونه‌هایی هستند که بوسیله گلفروشان و باغداران فروخته می‌شوند. کلاسRex Cultorum نوعی از بگونیای دارای ریزوم می باشد. بگونیای Rex همیشه مورد مطالبه مصرف کنندگان بوده و برخی از آنها برای کشت با گیاهان آپارتمانی رقابت می‌کنند.
بیشتر بگونیاها می‌توانند از طریق بذر، برگ و یا تکه‌های بریده شده برگ تکثیر شوند. چرخه جنسی این گیاهان جالب است. آنها تک پایه‌اند وگل‌های نر و ماده آنها بطور جداگانه بر روی یک گیاه قرار دارند اما این توانایی را دارند که با خودشان و یا با گل‌های دیگر تلقیح شوند. برای ایجاد تنوع، گل‌های نر معمولا قبل از گل‌های ماده شکوفه می‌دهند. بعلت تعداد زیاد جنس ها، دو رگ‌گیری درون آنها، ترکیب های زیادی از گیاهان عجیب و غریب با والدین غیر قابل شناسایی ایجاد کرده است.

توا مارتین (Tovah Martin) نویسنده کتاب گل های خانگی غیر قابل پیش بینی (Timber Press,2012) برای اولین بار صدها گونه و رقم مختلف بگونیا را زمانی که در گلخانه لوجی (Logee) کار می‌کرد، شناسایی نمود.. بگونیاهای Rhizomatous مورد علاقه مارتین بود. وقتی مارتین به یک گلخانه قدیمی نقل مکان کرد که در طول زمستان، سرد بود به این نتیجه رسید که تعداد روزهای رشد بگونیاها افزایش یافته است. با گذشت زمان او توانست با انتقال آنها به یک فضای باز سایه‌دار در تابستان، در داخل خانه از آنها نگهداری کند. بگونیای Rex به علت طول عمر کوتاه و حساس بودن به میزان آب،سفیدک پودری و بوتریتیس مورد توجه زیادی نمی باشد.

شرایط زنده‌مانی بگونیا

نور: نور پنجره‌های شرقی- غربی یا جنوبی برای رشد بگونیا مناسب‌تر می باشد. اگر گیاهان در معرض نور پنجره‌های جنوبی دچار سوختگی شوند، بهتر است سریعا جای گیاه تغییر کند. بهترین حالت نوری برای بگونیا، نور متناوب است.
آب: آبیاری زیاد باعث نابودی سریع بگونیا می گردد. بهترین روش آبیاری این است که در فاصله بین 2 آبیاری خاک گلدان خشک شود. اگر آنها در شرایط سرد نگه داری می شوند، مدت زمان فاصله بین 2 آبیاری قابل افزایش است.
خاک و کشت در گلدان: ترکیب خاک تجاری با زهکشی مناسب برای رشد گیاه ایده ال است. بگونیاها، گلدان‌های با فضای محدود را در مقایسه با گلدان‌های بزرگ ترجیح می‌دهند.

اشکال برگی برخی از گونه‌های بگونیا :